Ana Sayfa Ana Sayfa Prof. Özlü, Pandemide Aşılama Stratejisi Üzerine

Prof. Özlü, Pandemide Aşılama Stratejisi Üzerine

Prof. Dr. Tevfik Özlü, TC Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu Üyesi, Tıp Doktoru, Göğüs Hastalıkları Uzmanı KTÜ Farabi Hastanesi

Çin aşısında tek doz yeterli mi? 

Aykut Yılmaz-Milliyet

Daha uzun süreli ve güçlü bir bağışıklık sağlanması için en uygun yöntemin aşının iki doz şeklinde yapılması olduğunu vurgulayan Özlü, ilk dozdan sonra da aşının etkisinin oluştuğunu vurguladı. Aşının ilk dozunun yapılmasının ardından vücutta bir antikor cevabının oluştuğunu ve bu cevabın oldukça da iyi olduğunu kaydeden Özlü, şunları kaydetti: “Dolayısıyla şu anda bir pandemi olduğu, çok sayıda kişiyi bir an önce aşılamayı arzu ettikleri için, 2. dozu yapmaktansa daha fazla ilk dozu yapmak gibi bir politikayı önceliyorlar.

Aslında ‘2. dozu yapmayacağız’ demiyorlar. ‘2. dozu biraz geciktirerek yapalım’ diyorlar. İkinci doz bir hatırlatmadır. Oluşan cevabın ikinci bir hatırlatma ile daha güçlendirilmesi ve daha uzun süreli bir bağışıklığın oluşması amacıyla yapılıyor. ‘Biz bunu biraz geciktirelim. Bu arada 2. dozu yapacağımız kişilerin yerine hiç aşılanmamış diğer kişilere yapalım. Bu şekilde toplumda 10 kişiyi aşılıyorsak, 20 kişiyi aşılamış oluruz’ gibi bir mantık var.

Normal aşılamada buna ihtiyaç yok ama pandemi söz konusu olduğu için bu yapılabilir. Ulusal bir tercih.”

Prof. Dr. Özlü’den ‘antikor’ uyarısı: Kimse güvende değil

Prof. Dr. Tevfik Özlü, Covid-19 hastalığını atlatanların vücutlarında antikor oluştuğunu düşündükleri için rehavete kapılmamaları gerektiğini belirtti. Özlü, “Kimse güvende değil, tedbirlere uymak lazım” diyerek vatandaşları uyardı.