Ana Sayfa Tıp&Sağlık Pandemiyi bitirmek için hayvanları da aşılamak gerebilir!

Pandemiyi bitirmek için hayvanları da aşılamak gerebilir!

Bilim insanları: Covid-19 salgınını tamamen bitirmek için hayvanların da aşılanması gerekebilir

euronews: Bir grup bilim insanı, yeni tip koronavirüs salgınının yayılmasını veya yeniden ortaya çıkmasını engellemek için köpek ve kedi gibi evcil hayvanlara da aşı yaptırılması gerekebileceğini söyledi.

Koronavirüs, çok çeşitli hayvanları enfekte edebilir ve uzmanlar insanlarla beraber yaşayan evcil hayvanlara aşıyı vermenin virüsün daha fazla yayılma riskini azaltmak için bir “önlem” olduğunu ileri sürdü.

Kedigiller, vizon derken şimdi gorilde Covid-19 vakası

East Anglia Üniversitesi, Earlham Enstitüsü ve Minnesota Üniversitesi’nden bir grup bilim insanı Virulence dergisinde yayınladıkları araştırmada, neden hayvanlara da aşı yaptırmak gerekeceğini anlattı.

Bilim insanları araştırmada raporunda, “Hayvanların, mutasyon geçirmiş virüs için doğal konak olması, ve insanları yeniden enfekte etme olasılığı, uzun vadede halk sağlığı açısında bir risk teşkil edebilir” ifadesi yer aldı.

Yani bilim insanlarına göre, Covid-19 salgını hayvanlarda meydana gelecek virüs varyantları ile yeniden patlak verebilir.

East Anglia Üniversitesi’de evrimsel genetik profesörü olan Cock van Oosterhout, köpeklerin ve kedilerin koronavirüse yakalanabileceğini, ancak hayvandan insana bulaşan koronavirüs vakasının henüz tespit edilmediğini ifade etti. tamamı için kaynağa bknz

görsel