Ana Sayfa Ana Sayfa Moderna; Mutasyona etkimiz az fakat yeni aşı geliştiriyoruz!

Moderna; Mutasyona etkimiz az fakat yeni aşı geliştiriyoruz!

Moderna CEO Stephane Bancel

Güney Afrika’dan yayılan ve birçok ülkede tespit edilen mutasyona  uğramış B.1.1.7 kodlu corona virüsüne karşı aşı ile ilgili test yaptıklarını duyuran şirket yeni bir yola gitme kararı aldı.

Moderna Needs to Develop New Vaccine For Dangerous South African COVID Strain

Şirketten yapılan açıklamada, aşının virüsün İngiltere’de mutasyon sonucu görülen türünde antikor yanıtını değiştirmediği belirtildi; Güney Afrika’dan çıkan türünün ise antikor yanıtını azalttığı kaydedildi.

En kötüsüne hazırlanmak için Moderna, Güney Afrika varyantıyla savaşmak için iki çalışma başlatacağını söyledi: biri, etkinliği artırmak için mevcut iki dozluk aşısı (mRNA-1273) için üçüncü bir atışı test etmek ve diğeri yeni bir aşı geliştirmek ( mRNA-1273.351) özellikle Güney Afrika suşunu hedefliyor. MRNA-1273.351’in Faz 1 denemesinin önümüzdeki aylarda ABD’de başlaması bekleniyor.

yahoo finans video röportajı

Moderna CEO’su Stéphane Bancel Pazartesi günü yaptığı açıklamada , “Moderna COVID-19 aşısının bu yeni tespit edilen varyantlara karşı koruyucu olması gerektiğine olan güvenimizi pekiştiren bu yeni veriler bizi cesaretlendiriyor” dedi

Moderna’nın CEO’su Stephane Bancel, aşının etkisi ile ilgili gelecek aylarda hiçbir endişesi olmamasına rağmen “en kötü senaryoya” hazırlandıklarını söyledi. Bancel, “Eğer yaz aylarında bir hamle yapmak gerekirse bunu yapacağız fakat geç kalamayız” dedi. (*)Financial Times’a konuşan Bancel, “Biz virüsün kazanmasını istemiyoruz, insanların bu yarışı kazanmasını istiyoruz”

(*)Moderna develops new vaccine to tackle mutant Covid strain

görsel