Ana Sayfa Biyoteknoloji FDA onaylı Moderna aşısına EMA’nın ilk toplantısında onay çıkmadı!

FDA onaylı Moderna aşısına EMA’nın ilk toplantısında onay çıkmadı!

Avrupa İlaç Ajansı (EMA), ABD’li ilaç şirketi Moderna tarafından üretilen Covid-19 aşısına onay vermedi. Moderna’nın söz konusu aşısı ABD Gıda ve İlaç Dairesi (FDA) tarafından 19 Aralık’ta onaylanmıştı.

Kerem Congar-Euronews

EMA’nın İnsani İlaçlar Bilimsel Komitesi’nin (CHMP) olağanüstü şekilde toplanarak bu karara vardığı ve heyetin yaptığı toplantıda anlaşma sağlanamadığı açıklandı.

CHMP heyetinin normal şartlarda 6 Ocak Çarşamba günü toplanması bekleniyordu. Ancak üretici firmanın, istenen belgeleri perşembe günü Amsterdam’daki EMA merkezine ulaştırması üzerine toplantı iki gün öncesine çekildi.

Hollanda İlaç Değerlendirme Kurulu (MEB) Başkanı Ton de Boer, “İşler bu şekilde yürüyor. Daha fazlasını umuyorduk. Havada kalan tüm soruları tek bir toplantıda cevaplamamız imkansız. Bu gecikme olağandışı değil, aşı onayına ilişkin dikkatli bir sürecin yürütüldüğünün göstergesi. Çarşamba günü yeniden bir karar alacağız. Ancak (sonucun) ne olacağını bilemiyorum.” değerlendirmesinde bulundu.

De Boer, CHMP’nin çarşamba günü yapılacak toplantısında konunun yeniden ele alınacağını da sözlerine ekledi. EMA, Moderna’nın ürettiği Covid-19 aşısı konusunda nihai kararı ise 12 Ocak tarihinde verecek.