Ana Sayfa Tıp&Sağlık Endonezya aşı stratejisi “Virüsü yayma ihtimali yüksek olanları hedef alıyoruz”

Endonezya aşı stratejisi “Virüsü yayma ihtimali yüksek olanları hedef alıyoruz”

Covid aşısı: Endonezya’da Çin aşısı CoronaVac kullanılırken neden yaşlılara öncelik verilmiyor?

  • Rebecca Henschke & Pijar Anugrah / BBC Dünya Servisi

Endonezya, koronavirüs salgınıyla mücadele ve ekonominin yeniden canlandırılması kapsamında kitlesel aşılama uygulamasını bugün başlattı.

Ancak aşılama öncelikleri bakımından diğer ülkelerden farklı bir politika izliyor. Ülkede sağlık çalışanlarından sonra yaşlılara değil, 18-59 yaş grubuna öncelikli aşılama yapılacak.

59 yaşındaki Cumhurbaşkanı Joko Vido, ilk aşının kendisine yapılması için gönüllü oldu. 77 yaşındaki Cumhurbaşkanı Yardımcısı Maruf Amin ise aşı önceliğine sahip olmayacak.

Neden çalışma yaşındaki yetişkinler hedefleniyor?

Hükümete “gençlere öncelik” verilmesi konusunda tavsiyede bulunan Profesör Amin Soebandrio, “evinden çıkıp işine giden ve sonra da ailesinin yanına dönen” çalışan nüfusa öncelik verilmesinin mantıklı olduğunu savunuyor.

BBC Endonezya Servisi’ne konuşan Soebandrio, “Virüsü yayma ihtimali yüksek olanları hedef alıyoruz” diyor.

Soebandrio, bu şekilde ülkede sürü bağışıklığının sağlanacağını söylüyor.

Sürü bağışıklığı, aşılama veya hastalığın yayılması yoluyla nüfusun önemli bir çoğunluğunun salgına karşı bağışıklık kazanması anlamına geliyor.

Nüfusun yüzde 60-70’inin bağışıklık kazanmasının, koronavirüsün yayılmasını yavaşlatacağına inanılıyor. Ancak virüsün daha hızlı yayılan yeni varyantları nedeniyle bu sayının önemli ölçüde artması bekleniyor.

Prof. Soebandrio, “Bu uzun vadeli bir hedef; salgının kontrol altına alınmasını ve ekonominin yeniden canlanmasını sağlamak üzere en azından virüsün yayılma hızını azaltmış olacağız”diyor/ tamamı için kaynağa bknz