Ana Sayfa Ana Sayfa COVID-19’un uzun vadeli sağlık sonuçları büyük ölçüde belirsizliğini koruyor!

COVID-19’un uzun vadeli sağlık sonuçları büyük ölçüde belirsizliğini koruyor!

Sonuçları The Lancet tıp dergisinde yayımlanan bir araştırma, koronavirüsün uzun dönemli etkilerine dair yeni sonuçlar ortaya koydu. Koronavirüs pandemisinin patlak verdiği Çin’in Vuhan kentindeki hastaların verilerinin değerlendirildiği araştırmaya göre, 2020 yılının Ocak-Mayıs ayları arasında koronavirüse bağlı Covid-19 hastalığı nedeniyle tedavi gören kişilerin yüzde 76’sı hastalığın semptomlarından altı ay sonra dahi tamamen kurtulamadı.

6-month consequences of COVID-19 in patients discharged from hospital: a cohort study

Koronavirüsün uzun dönemli etkileri hakkındaki az sayıdaki çalışmadan biri olan araştırmada, hastanede tedavi gören bin 655 kişi tedavilerinden aylar sonra bir kez daha sağlık kontrolünden geçirildi. Bin 265 kişi en az bir şikayetinin devam ettiğini belirtti.

Akut enfeksiyondan 6 ay sonra, COVID-19’dan kurtulanlar esas olarak yorgunluk veya kas güçsüzlüğü, uyku güçlükleri ve anksiyete veya depresyondan rahatsız oldular. Hastanede kaldıkları süre boyunca daha ağır hasta olan hastalar, daha şiddetli bozulmuş pulmoner difüzyon kapasitelerine ve anormal göğüs görüntüleme belirtilerine sahipti ve uzun vadeli iyileşme müdahalesi için ana hedef popülasyondu.