Ana Sayfa Ana Sayfa Covid-19’da önleyici tedavi olarak Bamlanivimab Faz III sonuçları olumlu

Covid-19’da önleyici tedavi olarak Bamlanivimab Faz III sonuçları olumlu

İlaç şirketi Eli Lilly & CO, 21 Ocak’ta yaptığı açıklamada monoklonal antikor ilacının, Faz 3 denemelerinde Kovid-19’u önlediğini duyurdu. Şirket, ABD Gıda ve İlaç Dairesi’nin (US Food and Drug Administration – FDA) halihazırda acil kullanım izni verdiği ilacın kullanım alanlarının genişletilmesini planlıyor.

Lilly’s neutralizing antibody bamlanivimab (LY-CoV555) prevented COVID-19 at nursing homes in the BLAZE-2 trial, reducing risk by up to 80 percent for residents

LY-CoV555 diye de bilinen Bamlanivimab adlı ilacın Faz 3 denemelerine huzurevi sakini ve personeli bin 97 kişi katıldı. Eli Lilly, ilacı alan katılımcıların Kovid-19’dan hastalanma riskinin, plasebo alanlara oranla yüzde 57 daha az olduğunu açıkladı. Sadece huzurevi sakinleri arasındaysa bu risk yüzde 80’e kadar azaldı.

Eli Lilly’nin koronavirüs tedavisine acil kullanım izni verildi

CNN International’ın haberine göre(*), FDA antikor ilacına kasımda acil kullanım izni vermişti. Bu sayede Bamlanivimab, hafif ila orta düzeydeki Kovid hastalarına verilebiliyordu. Ancak bulgular, Bamlanivimab’ın önleyici tedavi olarak kullanılabileceğini gösteriyor. Zira Eli Lilly, acil kullanım izninin genişletilmesi için FDA’e başvurmayı düşünüyor.

Eli Lilly’s antibody therapy helps prevent Covid-19 in nursing homes, drugmaker says (*)

Bamlanivimab’ın halihazırda kullanılmasından memnun olduklarını dile getiren Eli Lilly’nin baş bilim sorumlusu Dr. Daniel Skovronsky “… Kovid-19’un yayılımını önlemek için acil durum kullanım yetkisini genişletmeyi araştırmak için düzenleyicilerle çalışmayı dört gözle bekliyoruz” dedi. Skovronsky sözlerine şöyle devam etti:

Bamlanivimab’ın toplumumuzun en savunmasız üyelerinden bazıları olan huzurevi sakinleri arasında semptomatik hastalığı önemli ölçüde azaltarak Kovid-19’u önlemeyi sağladığını gösteren bu olumlu sonuçlardan son derece memnunuz.

Sekiz hafta süren Faz 3 denemelerinde, Kovid-19 testi ilkin negatif çıkan 299’u huzurevi sakini 666’ı personeli 965 kişilik önleme grubu oluşturuldu. Bu gruptaki  4 huzurevi sakininin söz konusu hastalıktan hayatını kaybettiğini belirten şirket bunların plasebo verilen kişiler olduğunu bildirdi. Önleme grubunda Bamlanivimab verilenlerin hiçbirinin Kovid-19’dan hayatını kaybetmediğini ekledi.