Ana Sayfa Biyoteknoloji CoronaVac Brezilya’da yüzde 78 etkili olduğu açıklandı

CoronaVac Brezilya’da yüzde 78 etkili olduğu açıklandı

Brezilya’da Sağlık Bakanlığı yetkilileri, Çinli Sinovac tarafından üretilen Covid-19 aşısının etkinliğinin son yapılan çalışmalarda yüzde 78 olarak belirlendiğini açıkladı. Türkiye Çin’den aldığı aynı aşının yüzde 91 etkili olduğunu duyurmuştu.

euronews: 12 binden fazla sağlık çalışanının katıldığı araştırmada tespit edilen 218 vakanın 160’ına plasebo verilirken, geri kalanına gerçek aşı uygulandı. Araştırmacılar aşılamadan sonra ciddi herhangi bir yan etkiye rastlamadıklarını duyurdu.

FDA: Çin aşısı CoronaVac’ı değerlendirmek için bilimsel raporu görmek lazım

Ön çalışmayı gerçekleştiren Sao Paulo Eyalet hükümeti, federal sağlık otoritesinde aşının acil kullanımına onay vermesi için başvuruda bulundu.

46 milyon nüfuslu eyaletin Valis Joao Doria aşılama kampanyasına 25 Ocak’ta başlamayı planladığını açıklamıştı. tamamı için kaynağa bknz

Prof. Ceyhan; 60 yaş üzeri?

Prof. Dr. Mehmet Ceyhan

Endonezya’da 59 yaş ve üzeri kişilere Çin aşısının uygulanmayacak olması akıllarda soru işaretlerine neden oldu. Endonezya’nın bu konuda yaptığının doğru olduğunu belirten Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, “60 yaşın üzerinde hiçbir verisi yok bunun. Bu gruba aşıyı yapmak açıkçası tamamen bir kumar. Tutarsa tutar diye düşünülebilir. Yoksa onun dışında hiçbir veri yok” dedi.

Haber Global ekranlarında Çin’den gelen Sinovac aşısına ilişkin değerlendirmelerde bulunan Ceyhan, “Kendi adıma böyle bir durumda aşılama yaptırır mıyım diye baktığımda yine de yaptırırım diyorum. Çünkü hastalık kötü seyrediyor. Bizim artık aşının etkisizliğini göze alıp bu aşıyı yaptırmak dışında çaremiz yok” dedi.