Ana Sayfa Tıp&Sağlık CDC, mevcut veriye göre Covid aşısı anaflaktik reaksiyonu grip aşısından 10 kat...

CDC, mevcut veriye göre Covid aşısı anaflaktik reaksiyonu grip aşısından 10 kat daha yüksek

CDC, Aralık ortasından sonuna kadar ilk kez Pfizer&BionTech’in Covid-19 aşısını alan yaklaşık 1,9 milyon kişiden, aşılamadan sonra nadiren ortaya çıkan ciddi ve hayatı tehdit eden bir alerjik reaksiyon olan 21 anafilaksi vakası olduğunu belirtti.

Allergic Reactions Including Anaphylaxis After Receipt of the First Dose of Pfizer-BioNTech COVID-19 Vaccine — United States, December 14–23, 2020

During December 14–23, 2020, monitoring by the Vaccine Adverse Event Reporting System detected 21 cases of anaphylaxis after administration of a reported 1,893,360 first doses of the Pfizer-BioNTech COVID-19 vaccine (11.1 cases per million doses); 71% of these occurred within 15 minutes of vaccination.

Bu, CDC verilerine göre aşılanan her milyondan yaklaşık 11′inin muhtemelen anafilaksi yaşayacağı anlamına geliyor – grip aşısı oranından yaklaşık 10 kat daha yüksek.

CDC’nin Ulusal Bağışıklama ve Solunum Hastalıkları Merkezi direktörü Dr. Nancy Messonnier, bir konferans görüşmesinde gazetecilere yaptığı açıklamada, aşıların halkın kullanımı için güvenli olduğunu ve daha yüksek olmasına rağmen şiddetli alerjik reaksiyonların hala nadir görüldüğünü söyledi.

Transcript: CDC Update on COVID-19