Ana Sayfa Ana Sayfa Sputnik V uygulanmaya başlandı! Peki aşı koruyucu mu?

Sputnik V uygulanmaya başlandı! Peki aşı koruyucu mu?

Rusya, kendi kaynaklarıyla geliştirdiği Covid-19 aşısı Sputnik V’in kitlesel uygulanmasına başkent Moskova’daki 70 klinikte cumartesi günü başladı.

Rusya Koronavirüs Enfeksiyonu Kontrol ve Önleme Merkezinden yapılan açıklamada, ilk etapta risk grubunda olan 18-60 yaş vatandaşların aşılanacağı duyuruldu.

Açıklamada, “Şimdilik, sağlık, eğitim ve sosyal alanda hizmet veren kurumların çalışanları aşı yaptırabilecek. Aşı yaptıracak olan kişilerin bazı kronik hastalıkların olmaması ve son iki hafta içinde üst solunum yolu enfeksiyonlarına yakalanmamış olması gerekiyor. Hamile ve emzirme döneminde olan kadınlar aşı yaptıramaz.” ifadeleri kullanıldı.

Moskova’da Sputnik V aşısı olanların yüzde 1.5’i Kovid-19’a yakalandı

Moskova Belediye Başkan Yardımcısı Rakova, Sputnik V aşısı yapılan 20 bin Moskovalıdan 273’inin, yani toplam sayının yüzde 1.5’nin yeni tip koronavirüse (Kovid-19) yakalandığını açıkladı.

Moskova Belediye Başkan Yardımcısı Anastasiya Rakova, bugünkü basın toplantısında “Bugün itibariyle 20 binden fazla kişi, tescil sonrası klinik araştırma kapsamında, her iki dozu da aldı. Sadece 273 kişi hastalandı, bu da aşı olanların yüzde 1.5’i” ifadelerini kullandı.

Rakova, gönüllülerin bir kısmının plasebo aldığını belirtti.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, gelecek haftadan itibaren geniş kapsamlı aşılama kampanyasının başlatılması emrini vermişti. Rusya’da aşılama ücretsiz yapılacak ve zorunlu olmayacak.