Ana Sayfa İlaç SANTA FARMA MEALIS ile Stratejik İş Birliğini Bir Adım İleriye Taşıdı

SANTA FARMA MEALIS ile Stratejik İş Birliğini Bir Adım İleriye Taşıdı

Türkiye’nin en köklü yerli ilaç şirketleri arasında yer alan Santa Farma, geçtiğimiz ay MEALIS Ortadoğu Yaşam Bilimleri ile yapmış olduğu stratejik iş birliğini bir adım ileriye taşıdı. İmzalanan yeni anlaşmayla demir eksikliği anemisi tedavisinde kullanılan ve demir III hidroksit polimaltoz ve folik asit etkin maddelerini içeren ilacın satış, pazarlama ve dağıtım hakları MEALIS’e devredildi.

Santa Farma, Kocaeli’nin Dilovası ilçesinde 150 milyon avroluk yatırımla faaliyete geçirilen 43 bin metrekare kapalı alana sahip en son üretim ve bina teknolojileri kullanılan üretim tesisini 2015 yılında Türk İlaç sanayinin hizmetine sunmuştur. Yıllık tek vardiyada 150 milyon kutu üretim kapasitesine, EU-GMP, TR-GMP ve Ürdün GMP sertifikalarına sahip tesiste, yalnızca Türkiye ve ihracat yapılan ülkeler için Santa Farma ürünleri üretilmekle kalmayıp, yurt dışından ürün ithal edilmekte olan global ve yerli ilaç firmalarına yerelleşme adına destek verilmektedir.

Her yaşta sağlıklı yaşam kavramını kendisine ilke edinerek, 2013 yılında Dubai ve Beyrut’ta faaliyetlerine başlayan MEALIS, Türkiye faaliyetlerine ise 2014 yılında başlamıştır. MEALIS Türkiye dahil 35 farklı ülke olmak üzere Doğu Avrupa, Ortadoğu ve Kuzey Afrika’daki faaliyetlerine ilaç, tıbbi cihaz ve takviye edici gıda alanında devam etmektedir. İlaç endüstrisinin gelişimine, sürdürülebilirliğine ve toplum sağlığının geleceğine katkı sağlamayı ilke edinen MEALIS Türkiye orijinal, jenerik ilaç ürünlerinin tanıtım, pazarlama, satış ve dağıtımını gerçekleştirmektedir.

İmzalanan stratejik iş birliği anlaşmasıyla, Santa Farma tarafından 2006 yılında ruhsatlanan ve Türk tıbbına sunulan, gebelik ve emzirme dönemlerinde demir ve folik asit ihtiyacının giderilmesinde; çeşitli nedenlerle ortaya çıkmış demir eksikliğine bağlı anemilerin önlenmesi ve tedavisinde kullanılan, demir III hidroksit polimaltoz ve folik asit etkin maddelerini içeren ilacın satış, pazarlama ve dağıtım hakları Mealis’e devredilmiştir.

Demir Eksikliği Anemisi

Demir, doğal olarak vücutta bütün hücrelerde bulunan ve başta kan yapımı ve oksijenin dokulara taşınması gibi hayati öneme sahip birçok fizyolojik olayda rolü olan bir maddedir. Hemoglobin, yapısında demir bulunan ve kandaki oksijenin dokulara taşınmasında görevli proteindir. Kandaki kırmızı kan hücreleri ve bunların içinde bulunan hemoglobinin azalması sonucu, halk arasında kansızlık olarak bilinen anemi oluşur.

Dünya Sağlık Örgütü’nün tanımlamasına göre anemi; hemoglobinin, 15 yaşın üstünde erkeklerde 13g/dl’nin altında, 15 yaşın üstünde ve gebe olmayan kadınlarda 12 g/dl’nin altında, gebe kadınlarda ise 11 g/dl’nin altında olması olarak tanımlanır.

Demir eksikliği anemisi, dünyada ve Türkiye’de en sık görülen anemi türüdür ve dünya nüfusunun dörtte biri demir eksikliği anemisinden etkilenmektedir. Demir eksikliği anemisi en sık bebeklerde ve gebe kadınlarda görülürken, bunu doğurganlık çağındaki kadınlar izlemektedir. Yaşlılarda da sıklığı yüksektir. Erişkinlerde demir eksikliği anemisi %1-2, 65 yaş üstünde %12-17 oranında görülmektedir.

Santa Farma hakkında:

Türkiye’nin en köklü ilaç firmaları arasında bulunan ve 75. yılını kutlayan Santa Farma, 1944 yılında Farma Laboratuvarı olarak haşere ilacı, öksürük tabletleri ve şurubu gibi basit ama kullanım sahası geniş ilaçlarla sektöre adım attı. 1946 yılında Santa Laboratuvarı ile birleşme sonucu bugünkü Santa Farma‘nın temelleri atılmış oldu. 1953 yılında üretim tesisi kurma kararı alındı. 1954 yılında Santa Farma İlaç Fabrikası Kollektif Şirketi, 1973 yılında ise Santa Farma İlaç Sanayi A.Ş. kuruldu. Santa Farma, 10 ayrı terapötik kategoride ve bu kategorilerin altında 50 ayrı pazarda toplam 73 ürünle faaliyet gösteriyor. Söz konusu terapötik kategoriler, Dermatoloji, Sindirim Sistemi ve Metabolizma, Gastroenteroloji ve Enfeksiyon, Hematoloji, Kardiyovasküler Sistem, Kas&İskelet Sistemi, Radyoloji, Sinir Sistemi (MSS), Solunum Sistemi, Ürogenital Sistemi olarak sıralanıyor. Şirketin GEBKİM OSB’deki üretim tesisi, 43.000 m2 kapalı alanda, yıllık 150 milyon kutu üretim kapasitesi ile çalışıyor.

Daha detaylı bilgi almak için www.santafarma.com.tr web sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

Mealis hakkında:

Türkiye’nin en prestijli satış, pazarlama ve dağıtım kuruluşları arasında yer alan Mealis Türkiye 2014 yılında faaliyetlerine radyoloji alanında kullanılan orijinal kontrast maddelerin ve beraberinde kullanılan tıbbi cihazların satış, pazarlama ve dağıtımını yaparak başladı. 2015 yılında kadın sağlığı alanında imzalamış olduğu uluslararası münhasır iş ortaklığı çerçevesinde orijinal biyolojik ürünlerin özel dağıtım gereklilikleri de dahil olmak üzere, bu ürünlerin satış, dağıtım ve pazarlamasını üstlenmiştir. İlerleyen yıllarda yerli ve uluslararası iş ortaklarının bilgi birikimi ve deneyiminikendi pazarlama ve satış süreçlerinde değerlendirerek, kaliteli bir sağlık hizmeti anlayışı ortaya koymaya devam etmiştir. Sağlık profesyonellerine yurt çapında yaygın ve etkin bilimsel tanıtım hizmeti vererek özellikle kadın sağlığı ve üroloji alanlarında hastaların yaşam kalitesini arttıran inovatif ve katma değeri, yüksek ürünlerle faaliyetlerine devam ediyor. Daha detaylı bilgi almak için www.mealisturkey.com web sayfasını ziyaret edebilirsiniz.