Ana Sayfa Tıp&Sağlık Guterres: ‘‘Tam İyileşme Yıllar Sürebilir’’

Guterres: ‘‘Tam İyileşme Yıllar Sürebilir’’

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Antonio Guterres

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Antonio Guterres, Corona virüsünün küresel düzeyde verdiği zararın yalnızca aşıyla tersine çevrilemeyeceğini söyledi ve tam iyileşmenin yıllarca sürebileceğini belirtti.

VOA: Corona virüsüyle küresel mücadelenin değerlendirildiği BM Genel Kurulu özel oturumunda konuşan Guterres, salgının sosyal ve ekonomik etkilerinin büyüklüğüne dikkat çekti.

BM tarafından Perşembe günü yayınlanan bir raporda, salgın nedeniyle bu yıl 32 milyon kişinin aşırı yoksullukla yüz yüze kalabileceği bildirilmişti. BM bu durum karşısında insani yardımını milyonlarca fazla kişiyi kapsayacak şekilde genişletmeye çalışıyor. BM Genel Sekreteri küresel ekonominin en az yüzde 10’u büyüklüğünde bir destek paketinin geçmesi ve ihtiyaç halindeki ülkelerin borçlarının affı için baskı yapıyor.

2 günlük zirveye 80 kadar devlet ve hükümet başkanı video konferans yöntemiyle katılıyor. Oturumda ayrıca bilimadamı, uzman ve aralarında Dünya Sağlık Örgütü (WHO) Başkanı’nın da olduğu BM dairelerinin başkanlarının sunumlar yapması bekleniyor.

Johns Hopkins Üniversitesi’ne göre dünya genelinde Corona virüsü nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı 1 milyon 500 bine yaklaşırken toplam vaka sayısıysa 64 milyon 600 bin.

Corona virüsünün onaylanan ilk aşılarının dağıtımının bu ay başlaması bekleniyor. Guterres bugüne kadar birçok kez aşıya tüm ülkelerin eşit ölçüde erişebilmesi için çağrı yaptı.

tamamı için kaynağa bknz