Ana Sayfa Biyoteknoloji CoronaVac Brezilya sonuçları raporu bir kez daha ertelendi!

CoronaVac Brezilya sonuçları raporu bir kez daha ertelendi!

Brezilyalı araştırmacılar Çin aşısının %50’den fazla etkili olduğunu açıkladı ancak ayrıntılı rapor üçüncü defa ertelendi

independent: Erteleme talebi Çinli Sinovac Biotech firmasından geldi

Brezilya, CoronaVac isimli aşının ileri aşama denemelerini tamamlayan ilk ülke olsa da, Aralık ayı başında açıklanacağı söylenen ayrıntılı rapor üçüncü defa ertelenmiş oldu.

Bu son erteleme, geliştirme sürecinde Çinli aşı üreticilerinin şeffaflıktan yoksun olduğu eleştirilerini artıracak.

Sao Paulo eyalet hükümetinin Butantan Enstitüsü yetkilileri, Sinovac ile sözleşmeden doğan yükümlülüklerini gerekçe göstererek 13,000 gönüllünün katıldığı denemenin etkinlik oranını açıklamayı reddettiler. Ancak aşının, Brezilya’da acil kullanım onayı için gereken %50 etkinlik oranını aştığını belirttiler.

Yetkililer Sinovac’ın çeşitli ülkelerde yapılan denemelerden gelen verileri birleştirdiğini ve aşının etkinlik düzeyinin kamuya açıklanmasını 15 gün ertelemelerini istediğini söylediler.

Sinovac sorulara yanıt vermedi.

Türkiye’de 3. faz denemesi yapılıyor

Çinli Sinovac’ın geliştirdiği Kovid-19 aşısı CoronaVac’ın 3. faz testlerine Türkiye’den 12 bin 500 gönüllü katılıyor.

Türkiye’nin 50 milyon doz sipariş ettiği aşının aralık ayının sonundan itibaren, henüz 3. faz denemeler bitmeden, acil kullanım lisansı ile risk gruplarında uygulanması hedefleniyor.

Independent Türkçe, Reuters

SEBEBİ TÜRKİYE Mİ?

Brezilya’daki Butantan Enstitüsü’nde görevli bilim insanları Sinovac’ın 15 gün daha süre istediğini duyurdu.

ABD’nin çok okunan gazetelerinden Wall Street Journal, “Sinovac 15 gün daha süre istedi ve Endonezya ve Türkiye’de de denenen aşının sonuçlarının hepsinin karşılaştırılacağını duyurdu” yorumunu yaptı.

Burantan Enstitüsü’nün Direktörü Dimas Covas, “Sonuçların açıklanmamasının aşının etkililik oranıyla bir ilgisi yok. Aynı aşının üç farklı etkililik sonucu çıkamaz” ifadesini kullandı.