Ana Sayfa Biyoteknoloji BUGAMED

BUGAMED

Biyoteknoloji, İlaç ve Tıbbi Cihaz sektörünün altın standardı olan “medikal kollajeni”, patentli teknolojileri ile üreten BUGAMED Biyoteknoloji, çıktığı yatırım turunda 1 milyon TL yatırım aldı. TRAngels A.Ş. ve Yatırımcılar Grubu üyeleri önderliğinde gerçekleşen yatırım turuna Alesta A.Ş. de katıldı.

BUGAMED Biyoteknoloji, dünyada stratejik bir öneme sahip olan biyoteknoloji sektörünün ülkemizde sürdürülebilir ve etkili bir yapıya kavuşması için gerekli yerli hammadde tedariğini sağlamak amacıyla, “Medikal Kollajen” üretiyor. On yılı aşkın deneyimi ile müşteri isteğine göre “özelleştirilebilir ürün portföyüne” hızlı erişim sağlanması hedefleniyor.

BUGAMED Biyoteknoloji’nin Kurucusu Gamze Kara Mağden yatırıma ilişkin yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı:

“Doğadan ilham, Bilimden gücümüzü aldık” sloganı ile 2017 yılından itibaren yüksek teknolojili ürünlerde kullanılan biyoteknolojik hammaddeleri, ekibimiz ile geliştirdiğimiz patentler doğrultusunda organik atıkları dönüştürerek üretmekte ve karbon ayak izini azaltarak gelecek nesillere daha güzel bir dünya bırakmaya çalışmaktayız. TRAngels’ın bu hayalimize ortak olmasından dolayı çok mutluyuz. Bu amaçlarla önümüzdeki yıllarda biyoteknoloji sektöründe global bir oyuncu olmak için ekibimiz ile yoğun olarak çalışıyoruz.

BUGAMED’den sağlık sektörüne özel “medikal kollajen” üretimi
Kollajen insan vücudundaki en önemli yapısal proteindir ve sağlık, gıda, kozmetik gibi sektörlerde, sektöre uygun formlarda kullanılmaktadır. Gıda ve kozmetik sektörlerinde düşük moleküler ağırlığa sahip hidrolize kollajen formu (2-3 kDa) kullanılırken, sağlık sektöründe vücudumuzdaki yapıya en yakın formu olan medikal kollajen (150 kDa ve üzeri) kullanılmaktadır.

Gözde Ulukan/Webrazzi

tamamı için kaynağa bknz

BUGAMED Biyoteknoloji ‘Doğadan ilham, Bilimden gücümüzü aldık’ sloganı ile 2017 yılında kurulmuştur. BUGAMED Biyoteknoloji, doku mühendisliği ve malzeme mühendisliği alanındaki deneyimlerin getirdiği bilgi birikimi ile birlikte atıkları geleceğe dönüştürerek biyoteknoloji/ biyomedikal sektörüne tıbbi cihazları ve bu ürünlerin geliştirilmesinde kullanılan hammaddeleri sunmaktadır. BUGAMED Biyoteknoloji organik atıkların sıfır atık kapsamında değerlendirilmesi ile yüksek teknolojili ürünlere dönüştürerek yerli ürün çeşitliliğini arttırmayı, katma değeri yüksek biyomalzemeleri doku mühendisliği yöntemlerini kullanarak ülkemizde üretmeyi ve yine sektörde önemli bir sorun olan biyoteknolojik hammadde sıkıntısını gidermeyi ve ithal biyoteknolojik ürünlere bağımlılığı ortadan kaldırmayı amaç edinmiştir.