Ana Sayfa Ana Sayfa “Aşı tedarik sürecinde muhatabımız üretici firma”

“Aşı tedarik sürecinde muhatabımız üretici firma”

Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca, ayrıca kamuoyunda Çin’den aşı alımında aracı bir firma kullanıldığı ve dolayısıyla fiyat farkı oluşacağı yönündeki iddialara yazılı yanıt verdi.

“Toplumun her kesiminin eleştirmeye, sorgulamaya, derinlikli bilgi edinmeye hakkı vardır. Bulunduğumuz konum gereği bunların hepsini saygıyla ve toplumun bilgi edinme hakkının en doğal taleplerden biri olduğu bilinci ile karşılıyoruz. Merak edilen her bilgiyi şeffaflıkla ve açıklıkla izah ediyoruz” diyen Koca, ancak bu süreçte iddialar gündemdeyken kamuoyunda bir karmaşa zemini oluşturulduğunu öne sürdü. Koca “Aşıların aracı bir firma vasıtasıyla alınacağı iddia edildiğinde, böyle bir durum olmadığını ve görüşmelerin doğrudan üretici firma ile yürütüldüğünü söylemiştim. Bir muhabir arkadaşımızın çektiği fotoğrafta yazan Keymen İlaç A. Ş. yazısına atıfta bulunarak bu iddia sürdürülmektedir. Düne kadar aşının gelemeyeceği iddiasıyla anlaşılmaz bir şekilde memnuniyet izhar edenlerin aşılar yola çıktığında bu gibi asılsız iftiralara tevessül etmeleri son derece yakışıksızdır” dedi.

Koca ayrıca “BioNTech ve Oxford aşısı dahil olmak üzere tüm aşı üreticileri ile devlet olarak bizzat aracısız görüştük. Devletimiz adına Devlet Malzeme Ofisimiz, Sinovac firması ile görüşmüş ve Türkiye’deki temsilcileri olan Keymen İlaç A.Ş. ile de lojistik süreci takip etmiştir. Sinovac firmasının Türkiye’deki tek yetkili distribütörü Keymen İlaç A.Ş. firmasıdır. Üstelik 7 yıldır bu durum böyledir” açıklaması yaptı.

3 milyon doz Ankara’ya ulaştı. Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumunca aşı onaylanırsa ilk sağlık çalışanlarına uygulanmaya başlanacak.