Ana Sayfa Hukuk&Etik Almanya’dan İngiltere’ye acil onay tepkisi

Almanya’dan İngiltere’ye acil onay tepkisi

Ingiltere’nin, Alman şirketi Biontech ve ABD’li ortağı Pfizer tarafından geliştirilen Corona virüsü aşısının kullanımına onay vermesi, Almanya’da sert tepkilere neden oldu. “Aşılama konusunda önemli olan birinci sırayı kapmak değil, aşının güvenilir ve etkili olduğunun onaylanmasını beklemektir” diyen Federal Sağlık Bakanı Jens Spahn, Avrupa ülkelerinin dayanışma göstermesi gerektiğini söyledi.

VOA: Avrupa Birliği’nin ortaklaşa aşı temini kararını aldığını hatırlatan Spahn, “Biz sadece bir aşıya endekslenmedik, değişik şirketlerin üreteceği aşıları satın almayı hedefliyoruz” şeklinde konuştu.

İngiltere Pfizer-BioNTech Aşısına Onay Veren İlk Ülke Oldu

Almanya’nın İngiltere Büyükelçisi Andreas Michaelis, İngiltere’de onaylanan aşının, bir İngiliz laboratuvarı tarafından geliştirildiği şeklinde bir tablo oluştuğunu öne sürerek, “İngiltere aşının oluşum sürecini neden uluslararası bir başarı hikayesi olarak kabul edemiyor? BioNTech bir Alman firması, ama biz aşıyı Almanya’nın kendi özel başarısı olarak değil, Avrupa ve transatlantik işbirliğinin bir sonucu olarak değerlendiriyoruz” dedi.