Ana Sayfa Tıp&Sağlık Kuş Gribi ve Vizonlarda Corona Tehlikesi

Kuş Gribi ve Vizonlarda Corona Tehlikesi

Danimarka’da milyonlarca vizonun öldürüleceği açıklandı. Hayatlarına son verilecek vizon sayısı 17 milyonu bulabilir. Karar, çiftliklerdeki hayvanlarda Covid-19’un insanlara bulaşan, mutasyona uğramış bir türünün görülmesi üzerine alındı.

Danimarka Başbakanı Mette Frederiksen, mutasyona uğramış virüsün, geliştirilmekte olan Covid-19 aşılarının etkinliği için tehlike oluşturduğunu söyledi. Danimarka dünyanın en büyük vizon kürkü üreticisi.

Hollanda ve Japonya’da yüzbinlerce tavuk itlaf edildi

Hollanda Tarım Bakanlığı, ülkenin güneyinde kuş gribi virüsünün tespit edilmesi üzerine 215 bin tavuğun itlaf edilmesi talimatı verdi.

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, “Puiflijk kasabasında kümes hayvanlarının bulunduğu bir çiftlikte son derece patojenik kuş gribi tespit edildi” ifadesine yer verildi.

İtlaf işlemi, kuş gribinin tespit edildiği çiftçiliğinin 1 kilometrelik yarıçapında bulunan bir çiftlikte de uygulanacak.

H5N8 hastalığının ilk olarak yabani kanatlılarda görülmesinden sonra bu ay ülkede ikinci oldu. Hollandalı kümes hayvanı çiftçilerine bulaşmayı önlemek için kuşları içeride tutmaları talimatı verildi.