Ana Sayfa Ana Sayfa Koronavirüs ve D Vitamini ilişkisi !

Koronavirüs ve D Vitamini ilişkisi !

Araştırmada, Koronavirüs Hastalarının %80’inde D vitamini Eksikliği Olduğu Bulundu

İspanya’da bir hastanede 200’den fazla COVID-19 hastası üzerinde yapılan araştırmada, hastaların % 80’ininden fazlasının D vitamini eksikliği çektiği bulundu. Araştırma Endocrine Society’s Journal of Clinical Endocrinology & Metabolism dergisinde yayınlandı.

Oğuz Sezgin/Gerçek Bilim

D vitamini böbrekler tarafından bir hormondur ve kandaki kalsiyum derişimini kontrol ederek immün sistemi etkiler. D vitamini eksikliği çeşitli sağlık problemleriyle ilişkilendirilse de, halen hormonun vücutta diğer sistemleri etkilediği de düşünülüyor. Yapılan bir çok araştırmada, D vitaminin immün sistemi üzerinde yararlı etkilerine işaret ediliyor. Özellikle de enfeksiyonlara karşı koruyucu etkisinde bahsediliyor.

“Özellikle COVID-19 için yüksek risk teşkil eden yaşlılar, kronik hastalar ve huzurevi sakinleri gibi yüksek risk taşıyan bireyler için D vitamini eksikliğinin belirlenmesi ve tedavisi diğer bir yaklaşımdır. Kan dolaşımında D vitamini seviyesi düşük olan COVID-19 hastaları için D vitamini tedavisi tavsiye edilmelidir. Bu yaklaşımın kas-iskelet sistemi ve immün sistemi açısından yararlı etkileri olacaktır.

Araştırmacılar Universitario Marqués de Valdecilla Hastanesi’nde, 216 koronavirüs hastasının % 80’inde D vitamini eksikliği olduğunu ve erkeklerin D vitamini seviyelerinin kadınlardan daha az olduğunu buldu. Ayrıca D vitamini düşük seviyede olan koronavirüs hastalarının ferritin ve D-dimer gibi inflamatuvar markerlerinin serum seviyelerinde artış da vardı.

Dergi Referansı: José L Hernández et al. Vitamin D Status in Hospitalized Patients With SARS-CoV-2 Infection. The Journal of Clinical Endocrinology & Metabolism. 27 October 2020 DOI: doi.org/10.1210/clinem/dgaa733

https://www.gercekbilim.com/koronavirus-dvitamini-bagisiklik/ .

İngiltere’de koronavirüsle mücadeleye karşı gıdalara D vitamini eklenmesi çağrısı

İngiltere’de bir grup bilim insanı koronavirüsün neden olduğu Covid-19 hastalığıyla mücadele kapsamında hükümete, ekmek ve süt gibi yoğun tüketilen gıdalara D vitamini eklenmesi çağrısında bulundu.

Guardian gazetesinin haberine göre Dr Gareth Davies öncülüğünde toplanan bir grup bilim insanı, İngiltere nüfusunun yarısında D vitamini eksikliği olduğunu ve hükümetin vatandaşlara D vitamini takviyesi almaları yönündeki tavsiyesinin toplumda karşılık bulmadığını belirtti.

Bazı araştırmalara göre, D vitamini eksikliği koronavirüs kapma riskini ve Covid-19 hastalığının bazı etkilerini artırıyor.

D vitamini koronavirüs için proflaktik kullanılabilir mi?

İspanya’da geçen hafta yapılan açıklamada, araştırmacıların hastaneye kaldırılan 216 Covid-19 hastasının yüzde 82’sinin kanında D vitamini oranının düşük olduğu sonucuna ulaştığı aktarılmıştı.

Ancak bilim dünyası D vitamini ile Covid-19 arasında net bir bağ olduğunda hemfikir değil. Bazı araştırmalar D vitamininin Covid-19, grip ya da solunum yolu hastalıklarında etkisi olmadığını gösteriyor.

https://www.bbc.com/turkce/haberler-turkiye-54766354