Ana Sayfa Ana Sayfa Titanyum dioksit plasentayı geçebiliyor!

Titanyum dioksit plasentayı geçebiliyor!

İnsan sağlığına zararlı olduğu yönünde endişeler bulunan gıda katkı maddesi titanyum dioksitin plasentayı geçerek anne karnındaki bebeğe ulaşabildiği anlaşıldı.

euronews: İnsanlarda karaciğer ve dalakta biriken E171 kodlu maddenin daha önce yapılan deneylerde farelerin gelişimini olumsuz etkilediği kanıtlanmıştı.

Nanoparticules de dioxyde de titane : le E171 traverse
la barrière placentaire

Şeker, sakız, dondurma, diş macunu gibi çok sayıda üründe renklendirici olarak kullanılan E171 hakkında yapılan son araştırmalar, katkı maddesinin anne karnında gelişmekte olan fetusa kadar ulaşabildiği gösterdi.

Fransa’da yürütülen çalışmada nano boyutlardaki tanelerinin, normalde filtreleme işi gören plasentadan geçebildiği anlaşıldı.

Araştırmayı yürüten Eric Houdeau, söz konusu maddenin farelerde zararlı etkilerinin olduğunu ve kanseri tetikleyebildiğini gösteren çalışmalara da imza atmıştı. France Inter radyosuna konuşan Houdeau, bu konuda yorum yaparken dikkatli olunması gerektiğini söyleyerek, “Hayvanlar üzerinde yapılan çalışmaların insanlarda da aynı sonuçları vereceğini söylemek mümkün değil” açıklamasını yaptı.

Araştırmacıya göre bu kapsamda E171’in fetus üzerinde olumsuz etkiye sahip olup olmadığının anlaşılması için daha fazla inceleme yapılması gerekiyor. Fransız Ulusal Araştırma Merkezi ise söz konusu çalışma için finansman sağlanacağını açıkladı.

Fransa, zararlı olup olmadığı anlaşılıncaya kadar 1 Ocak 2020’den itibaren bir yıl boyunca E171’in piyasaya sürülen üründelerde kullanılmasını yasaklamıştı.

Büyüteç: İlaç kozmetik ve gıda sektöründe yaygın olarak kullanılan E-171 ve kanser iddiaları

Globenewswire isimli haber sitesinde yer alan bilgilere göre 2018 yılında yaklaşık 21 milyar dolar olan titanyum dioksit piyasasının değerinin, 2026’da tüm dünyada 28,3 milyar dolar olması bekleniyor. ABD Jeoloji Araştırmaları Kurumu tarafından yayımlanan son raporda, ülkede 2018 yılında beş ayrı şirket tarafından üretilen titanyum dioksitin değeri 3 milyar dolar olarak (Sf.174) belirtilmiş.