Ana Sayfa Biyoteknoloji Regeneron FDA’ye acil kullanım başvurusu yaptı

Regeneron FDA’ye acil kullanım başvurusu yaptı

ABD Başkanı Donald Trump’ın Koronavirüs tedavisinde kullanılan antikor kokteylinin geliştiricisi Regeneron, başkanın vücudunda virüsle savaşmasına neden olan antikor üretiminin ilaç sayesinde gerçekleştiğini belirterek Amerikan Gıda ve İlaç İdaresi’ne acil kullanım başvurusu yaptı. Bununla birlikte ABD Başkanı, ilacı Amerikalılara ücretsiz olarak dağıtacağı sözünün verdi.

Trump, Beyaz Saray’ın bahçesinde, Oval Ofis’in önünde kaydettiği video mesajında, Walter Reed Askeri Hastanesinde 4 gün kaldıktan sonra önceki gün Beyaz Saray’da döndüğünü anımsatarak, “Beyaz Saray’da kalabilirdim ancak doktorlar benim başkan olduğumu söyleyerek beni hastaneye götürdüler.” ifadesini kullandı.

Doktorlarının çok iyi iş çıkardığını belirterek, “Hastaneye gittiğimde kendimi çok iyi hissetmiyorum. Bana Regeneron isimli bir ilaç verdiler, başka şeyler de yaptılar ama bence en temel ilaç buydu, kısa süre içinde olanlar inanılmazdı. Kendimi iyi hissettim.” diye konuştu.

Regeneron isimli ilaç için “acil durum kullanımı” yetkisi vereceğini belirten Trump, “Hastanedeyseniz ve kendinizi kötü hissediyorsanız bu ilacı bedaya alabileceksiniz. ” dedi.

ANTİKOR KOKTEYLİ NASIL ÇALIŞIYOR?

NTV; “REGN-COV2” adlı ilaç  REGN10933 ve REGN10987 adlı iki monoklonal antikor içeriyor. Laboratuvar ortamında üretilen söz konusu antikorlar, vücudun corona virüse maruz kaldığındaki tepkisini taklit ediyor. Regeneron araştırmacıları, Covid-19’dan kurtulmuş insanların yanı sıra insan bağışıklık sistemlerine sahip olacak şekilde genetik olarak tasarlanmış fareler tarafından üretilen binlerce antikoru incledi. Her ikisi de, corona virüsün insan hücrelerinin kilidini açmak için kullandığı SARS-CoV-2 başak proteinlerinin farklı kısımlarına bağlanıyor ve çoğalarak virüsü etkisiz hale getiriyor.
REGENERON’UN SONUÇLARI ŞİMDİYE KADAR İYİ

Regeneron, 29 Eylül’de açıklanan ilk sonuçlarda,  klinik çalışmalara katılan 275 Covid-19 hastasınında ilacın virüs miktarını keskin bir şekilde azalttığını bildirdi.  Araştırmacılar, ilacı aldıkları anda daha az doğal corona virüs antikoru olan hastaların viral yükünde hızla bir azalma olduğunu söyledi.

İlacın kısa bir süre sonra son aşama klinik deneylerine geçmesi planlanıyor. Ancak, bilim insanları geniş katılımlı testler tamamlanmadan ilacın onaylanmasının beklenmeyen yan etkilere neden olabileceği konusunda uyarıyor.