Ana Sayfa Ana Sayfa Koçak Farma Covid-19 Aşısı WHO Dünya Aşı Listesinde

Koçak Farma Covid-19 Aşısı WHO Dünya Aşı Listesinde

Koçak Farma, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı onaylı  Koçak Farma Ar-Ge Merkezi bünyesindeki Sağlık Bakanlığı Onaylı BSL3/ABSL3 laboratuvarlarında  geliştirdiği inaktif COVİD-19 Aşısı Dünya Sağlık Örgütü’nün 15 Ekim 2020 tarihli Dünyadaki aşı adayları listesinde yer almıştır.

Koçak Farma Türkiye’de beşeri ilaç üreten şirketler arasında BSL3/ABSL3 laboratuvarlarına sahip tek firmadır.

Yüksek güvenlikli BSL-3 laboratuvarına sahip Koçak Farma’nın Çerkezköy’deki 140 bin metrekarelik tesislerinde, pandemi döneminde ikinci bir girişim daha yapılmış ve COVİD-19 aşısının üretimi için birkaç ay içinde yaklaşık 20 milyon euro’luk yatırımla ikinci bir BSL-3 laboratuvarı daha kurularak akreditasyonu tamamlanmıştır.Koçak Farma üretim tesislerinde gerek geliştirilen diğer yerli aşılar ve gerekse talep olursa yabancı aşıların üretimini de yapabilecek kapasite bulunmaktadır.

Koçak Farma’nın aşı üretme kapasitesi aylık 20 milyon dozdur. Üretilecek  aşı öncelikle ülkemizdeki insanlarımız için kullanılacaktır.Sağlık Bakanlığımızın da bu yönde bir çalışması olursa, diğer ülkelere de bu aşıyı ihraç etme imkanına sahip bulunmaktayız.

İnaktif aşıların özelliği, uzun yıllardır aşı üretiminde kullanılan bir teknoloji olmasıdır. Burada kullanılan hücre hatlarının da daha önceki aşılarda kullanılan ve iyi tanımlanmış hücre hatlarından oluşması Koçak Farma’ya know-how açısından avantaj sağlamaktadır. İnaktif aşıların özelliği lojistiği / taşınması, üretimi ve uygulaması daha kolay olmasıdır.

COVİD-19 aşısı insan çalışmalarının yapılacağı Faz 1 çalışmalarına da kısa sürede başlanmış olacaktır. COVID-19 aşısı için çalışmalarımızı Sağlık Bakanlığı ve TÜSEB ile işbirliği içerisinde yürütülmektedir.

Ayrıca;Koçak Farma Ar-Ge merkezimizde inaktif kuduz ve BCG aşılarını üretilmiş, klinik öncesi çalışmaları tamamlanmıştır. Her iki aşı içinde klinik çalışmalara kısa sürede başlanması planlanmaktadır.

                            not: 5.sayfa başında yer almaktadır