Ana Sayfa GETAT Kenevir koronavirüs tedavisinde kullanılabilir!

Kenevir koronavirüs tedavisinde kullanılabilir!

Bilim insanlarının gerçekleştirdiği bir dizi araştırmaya göre kenevirdeki bir madde, Kovid-19’un ölümcül komplikasyonlarının tedavisinde kullanılabilir.

Fareler üzerinde üç aşamalı bir çalışma gerçekleştiren Güney Karolina Üniversitesi’nden araştırmacılar, kenevirdeki THC kimyasalının, Akut Solunum Sıkıntısı Sendromu’na (ARDS) neden olan bağışıklık tepkisini önlemeye yardımcı olabileceğini buldu.

ARDS, Kovid-19’un şiddetli seyrettiği vakalarda en çok görülen komplikasyonlardan biri. Forbes’un aktardığına göre bu sendromda bağışıklık sistemi, savaşmaya çalıştığı hastalığın yanı sıra ciğerlere ve diğer organlara da zarar vermeye başlıyor. O yüzden sendrom, kalıcı akciğer hasarına yol açabileceği gibi ölümcül de olabiliyor.

Güney Karolina Üniversitesi’nin çalışmasında araştırmacılar, farelere hem patojeni hem de bu kimyasalı enjekte ederek, ARDS’ye yol açan bağışıklık tepkisini baskılamayı denedi.

Bir dizi deneyin sonucunda THC verilen farelerin hayatta kaldığı, diğerlerininse hayatını kaybettiği görüldü.

Kenevir; Nedir? Nasıl Üretilir? Ne İşe Yarar?

Öte yandan araştırmacılar, çalışmanın henüz kesin sonuçlar sağlamadığını, bu nedenle bireylerin Kovid-19’dan kurtulmak için kenevire başvurmaması gerektiğini vurguladı.

Araştırmanın yazarlarından Prakash Nagarkatti, Ağustos’ta medya kuruluşu The State’e verdiği röportajda şunları söyledi:

Araştırmamız, marihuananın Kovid-19’a iyi geleceği şeklinde yorumlanmasın. Bundan emin olmak istiyorum.

Zira THC vücuda erken verilirse, virüsle savaşmak için gerekli olan bağışıklık tepkisini de baskılayabilir ve etkisi kötüleşebilir.

Öte yandan Güney Karolina Üniversitesi’nin araştırması, kenevirin Kovid-19 üzerindeki etkisini gösteren tek çalışma değil.

tamamı için kaynağa bknz