Ana Sayfa Ana Sayfa DSÖ’nün Türkiye Covid-19 Raporunda övgü

DSÖ’nün Türkiye Covid-19 Raporunda övgü

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Türkiye’nin Covid-19 mücadelesine yönelik rapor yayımladı. Raporda, Türkiye’nin pandemi mücadele stratejisinden övgüyle söz edildi. Rapor, Avrupa Bölgesinde Covid-19 ile mücadele kapsamında yayımlanan ilk rapor olma özelliği taşıyor. Sağlık Bakanlığı raporla ilgili açıklamasında ”Türkiye’nin virüsün ülkeye girişini önlemeye yönelik çabalarından övgüyle söz edildi” ifadelerine yer verdi.

Hürriyet; Sağlık Bakanlığı’ndan yapılan yazılı açıklamaya göre editörlüğünü, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca ve DSÖ Avrupa Direktörü Dr. Hans Kluge’nin yaptığı rapor, aynı zamanda Avrupa Bölgesinde Covid-19 ile mücadele kapsamında yayımlanan ilk rapor olma özelliği taşıyor. Söz konusu raporda kararlılıkla uygulanan tedbirler ve çok sektörlü yaklaşım sayesinde Türkiye’nin Covid-19 mücadelesi kapsamında elde ettiği başarı detaylı bir şekilde ele alındı. Türkiye’nin virüsün ülkeye girişini önlemeye yönelik çabalarından övgüyle söz edildi. Sonraki süreçte ise bilimsel yaklaşımla salgının hızla kontrol altına alınmasının, ölüm oranlarının dünya ortalamasının oldukça altında tutulmasında etkili olduğu vurgulandı.

‘PANDEMİ MÜCADELE STRATEJİSİNDEN ÖVGÜYLE SÖZ EDİLDİ’

Raporun sonuç bölümünde Türkiye’nin tecrübesi, siyasi kararlılığı ve çok paydaşlı yaklaşımı ile halk sağlığı acil durumlarında verilen mücadeledeki rolünün önemine vurgu yapıldı; genç nüfusu avantaja çevirdiğine, yaşlıların korunması ve enfeksiyonun yayılmasının önlenmesi için erken dönemde önleyici tedbirler alındığına dikkat çekildi. Türkiye’nin, başka ülkelerin deneyimlerini gözlemleyerek bilimsel verilerle ulusal rehberini güncellediği, böylelikle küresel düşünüp ulusal kararlar aldığı belirtildi. Türkiye’nin pandemi mücadele stratejisinden övgüyle söz edildi.

tamamı için kaynağa bknz