Ana Sayfa Tıp&Sağlık “Bilim ve Sağlık’ta Global Lider”

“Bilim ve Sağlık’ta Global Lider”

TKD Önceki Başkanlarından Prof. Dr. Lale Tokgözoğlu, bu yıl ilk kez verilen uluslararası ‘Metrodora Ödülleri’nde, “Bilim ve Sağlık’ta Global Lider” ödülünü kazandı.

PROF.DR.S.LALE TOKGÖZOĞLU

Prof. Dr.S. Lale Tokgözoğlu liseyi TED Ankara Kolejinde bitirdikten sonra Hacettepe Tıp Fakültesinden mezun olmuştur. Dahiliye İhtisasını Hacettepe Tıp Fakültesinde , Kardiyoloji ihtisasını Baylor College of Medicine and the Methodist Hospital’da tamamlayıp Türkiye’ye dönerek Hacettepe Tıp Fakültesinde 1991 yılında Doçent, 1998 yılında Profesör ünvanını almıştır.

Prof. Tokgözoğlu Avrupa Ateroskleroz Derneğinde Yönetim Kurulu üyeliği, ve Genel Sekreterlik yaptıktan sonra 2017 yılı itibariyle seçildiği Avrupa Ateroskleroz Derneği Başkanlığını halen yürütmektedir. Ayrıca bu derneğin Eğitim Komisyonu Başkanlığını sürdürmektedir. 2008 yılında 77. Avrupa Ateroskleroz Derneği Kongresini ilk kez Türkiye’ye almıştır. İstanbul’da 4000 kişiye yakın katılımla yapılan bu kongre, 77 kongre arasında en çok bildiri yollanan ve en çok katılımı olan Avrupa Ateroskleroz Derneği Kongresi niteliğini hala korumaktadır.

Prof. Tokgözoğlu, Türk Kardiyoloji Derneğinde önce yönetim kurulunda yer almış, 2014-2016 arasında Türk Kardiyoloji Derneği Başkanlığı yapmıştır, Derneğin tarihindeki ilk kadın Başkandır.

Prof. Tokgözoğlu Avrupa Kardiyoloji Derneği ‘Ateroskleroz ve Vasküler Biyoloji’ Çalışma Grubu Başkanlığını 2008-2010 yılları arasında yapmıştır. Aynı Dernekte 4 yıl boyunca ‘Eğitim ve Burs Komitesi’ yönetiminde görev almıştır.

Prof. Tokgözoğlu Avrupa Kardiyoloji Derneği Koruyucu Kardiyoloji Birliği (EACPR) yönetiminde görev almış, Dünya Ateroskleroz Derneği Genel Sekreterliği ve Avrupa Federasyon Başkanlığını 4 yıl süreyle yapmıştır.

Prof. Tokgözoğlu, Fellow of the American College of Cardiology ve Fellow of the European Society of Cardiology ünvanını taşımaktadır. Yurt Dışında yayınlanmış 400 üzeri makalesi ve 6000 üzeri atıfı vardır. Ayrıca 3 kitap ve çok sayıda kitap bölüm yazarlığı mevcuttur. 2014 de Bilim Akademisine seçilmiştir.

Prof Tokgözoğlu aşağıdaki ödülleri almıştır:

-İstanbul Tabipler Odası 14 Mart Tıp ve Bilim Ödülü 2019

– Paul Dudley White Science Team Award: AHA, 2017

– Prof. Dr. Şeref Zileli Ödülü: Yılın Başarılı Araştırma Görevlisi: 1987.

– Sandoz Bilim Ödülü İkinciliği 1989.

– Türk Kardiyoloji Derneği Genç Araştırıcı Ödülü: Birincilik: 1994.

– Pfizer Kardiyoloji Araştırma Ödülü İkincilik 1999