Ana Sayfa Ana Sayfa Avrupa’da ikinci dalganın kaynağı!

Avrupa’da ikinci dalganın kaynağı!

Avrupa’daki ikinci Kovid-19 dalgasının sebebi, İspanya’dan kaynaklanan ve turistlerle yayılan mutasyona uğramış varyant

Sputniknews: Avrupa’yı ilkini de geçen rekor sayıda vakayla vuran pandeminin ikinci dalgasının genelde kökeni İspanya’ya dayanan ve yazın turistler aracılığıyla kıtaya yayılan koronavirüsün mutasyona uğramış bir türünden kaynaklandığı belirtildi.

Avrupa’daki ikinci dalgaya neden olan SARS-CoV-2’nin mutasyona uğramış türüne dair bulgular, İsviçre’deki Basel Üniversitesi, Zürih Federal Teknoloji Enstitüsü ve İspanya’daki SARS-CoV-2’nin genomik epidemiyolojisi projesi SeqCOVID’den bilim insanlarının yürüttüğü araştırmaya dayanıyor.

Financial Times gazetesinin yer verdiği araştırmaya göre, koronavirüsün mutasyona uğramış varyantı, büyük ihtimalle ilk kez haziranda kayda geçen İspanya’nın kuzeydoğusundaki çiftlik çalışanlarındaki vakalardan kaynaklanıyor. Bir süper yayıcı nedeniyle çoğalıp bulaştığından şüphelenilen koronavirüsün mutasyona uğramış türü, turistler ve diğer gezginler tarafından yurtdışına yayıldı.

Avrupa çapında 12 ülkeyle Hong Kong ve Yeni Zelanda’da

Temmuz sonunda en az 6 Avrupa ülkesine sıçrayan ’20A.EU1′ isimli varyant, bu aya gelindiğinde kıta çapında 12 ülkenin yanısıra Hong Kong ve Yeni Zelanda’da belirlendi.

Çok hızlı yayılıyor

Bu varyantın daha öldürücü olduğuna dair ellerinde veri bulunmadığını söyleyen bilim insanları, Avrupa’da SARS-CoV-2’nin yüzlerce varyantının kol gezdiğini, ama pek azının 20A.EU1 kadar yaygın olduğunu aktardı.

Koronavirüs: Avrupa’da ikinci dalgayla birlikte sokağa çıkma yasakları geri döndü