Ana Sayfa GETAT Aşı geliştirme de kullanılan ‘Skualen’

Aşı geliştirme de kullanılan ‘Skualen’

Çevreciler, Almanya’nın 2009’da domuz gribine karşı köpekbalığından elde edilen skualan maddesiyle aşı geliştirdiğini corona virüsüne karşı da aynı şekilde aşı geliştirilmeye çalışıldığını duyurdu. Bunun için 500 bin köpekbalığının öldürüleceğini söyleyen çevreci örgütleri, “Bunun yerine bitkisel skualen” kullanılmasını önerdi. Bitkisel skualen ise en çok zeytin ve zeytinyağında bulunuyor.

Ali GÜLEN / Sözcü

Yapılan açıklamada aşılarda aktif güçlendirici görevi yapan skualen maddesinin köpekbalığı karaciğerinde bulunduğu belirtilirken, “Dünya üzerindeki herkese iki doz aşı vermek için 500.000 köpekbalığı katledilecek” ifadesi kullanıldı.

Yapılan açıklamada Almanya’nın 2009 yılında domuz gribi aşısı geliştirirken benzer bir yöntem uyguladığı ve skualen elde etmek için köpekbalıklarını kullandığı aktarıldı. Örgüt adına açıklama yapan Stefanie Brendl, “Hem doğaya ve yabani hayata zarar verilecek, hem de böyle bir aşı maddesi alma tekniği sürdürülebilir değil” diyerek, aşı çalışması yapan ülkeleri gerekli maddeleri yetiştirilecek bitkilerden elde etmesi gerektiğini söyledi.

tamamı için kaynağa bknz

Covid-19 aşısı için bazı köpekbalığı türlerinin nesli tükenebilir

Aşıların etkisini arttırma amacıyla kullanılan bu madde bağışıklık sisteminde daha kuvvetli bir tepki oluşmasını sağlıyor.

İngiliz ilaç firması GlaxoSmithKline hali hazırda grip aşılarında köpekbalığından elde edilen skualen maddesi kullanıyor ve firmadan yapılan açıklamada üzerinde çalışılan koronavirüs aşısı için de muhtemelen bu maddenin kullanılacağı belirtildi.

1 ton skualen için 3 bin köpekbalığının öldürülmesi gerekiyor. Kaliforniya merkezli Köpekbalığı Koruma Birliği organizasyonu tüm dünya nüfusu için bir doz aşı kullanılması halinde en az 250 bin köpekbalığının öldürülmesi gerekecek. Eğer aşı iki dozdan oluşursa bu yarım milyon köpekbalığının katledilmesi anlamına gelecek.