Ana Sayfa Ana Sayfa Yeni iş modelimizde dijitalleşmeye ağırlık vereceğiz

Yeni iş modelimizde dijitalleşmeye ağırlık vereceğiz

Gensenta Ticari Direktörü Selim Özyılmaz

W- Gensenta Ticari Direktörü Selim Özyılmaz ile ilaç sektöründe pazarlama-satış üzerine sohbet edeceğiz. Kendinizden ve görev tanımınızdan bahseder misiniz?

S.Ö.-Lisans ve yüksek lisansımı Boğaziçi Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği bölümünde tamamladım. Peppers & Rogers Group Yönetim Danışmanlığı firması ile gerek Türkiye gerekse yurtdışında, alanında lider birçok firmaya yönetim kurulu düzeyinde danışmanlık desteği verdim.

İlaç sektörüne Novartis Türkiye’de Strateji, İş Mükemmelliği, İş Geliştirme, Dijital Tanıtım gibi birçok farklı alanda sorumluluk alarak girdim. Daha sonra farklı iş birimleri arasındaki iş geliştirme fırsatlarından sorumlu Asya, Pasifik, Orta Doğu ve Afrika bölgesel direktörlüğü görevini üstlendim.

2017 yılında Amgen’da Satış ve Pazarlama Mükemmelliği ekibinin başına geçtim.  Aynı zamanda Amgen’ın yönetim kurulu üyesiyim. Portföyün ticari anlamda sürdürülebilirliği ve rekabetçiliğin güçlendirilmesi amacıyla iş birimlerini tek bir yönetim altında birleştiren Amgen Türkiye’de Şubat 2019’da Nefroloji İş Birimi Müdürü olarak ilerledim. Kasım 2019’dan beri hem Türkiye hem de dış pazarlardan sorumlu Gensenta Ticari Direktörü olarak çalışmaktayım. 

W- Saha ekibinizde hangi yapı ile operasyonu yönetiyorsunuz? 

S.Ö.- Gensenta olarak hem Türkiye’de hem de başta Avrupa Birliği, Rusya, Orta Doğu ve Afrika ülkeleri olmak üzere Dış Pazarlar’da faaliyet gösteriyoruz.

Türkiye’de saha ekibimiz ile ülkemizin dört bir yanında gerek birinci basamak gerekse çeşitli uzmanlık alanlarında sunduğumuz tedavilerimizi hastalarımıza ulaştırmak için çalışmalarımıza tüm hızıyla devam ediyoruz. Saha kadrosu olarak ilaç sektörünün en deneyimli ve adaptasyon gücü en yüksek tıbbi tanıtım sorumlusu, bölge müdürleri ve bölge ticaret müdürleri ile çalıştığımı söyleyebilirim. Ayrıca satın alımı ihale kanalı üzerinden ilerleyen ürünlerimiz için de münhasır depolarımız ile yakın iş birliği içerisinde çalışıyoruz. Dış Pazarlar için ise bu alanda uzmanlaşmış ve öğrenme becerisi çok yüksek bir ekibimiz var. Çalıştığımız her ülkede birlikte çalıştığımız iş paydaşlarımız ile birlikte Gensenta kalitesinde üretilen tedavilerimizi yabancı hastalar ile buluşturmak, bizim için hem sürekli büyüyen bir iş kanalı hem de ihracat şampiyonu olan bir firma olarak ülkemize yaptığımız ekonomik katkının da çok önemli bir göstergesi. 

W- Pazarlamanın iş modelinize nasıl bir etkisi oluyor?
Yeni dönemde iş modelinizde nasıl yenilikler düşünüyorsunuz?
 

S.Ö.- Eşdeğer ürünler için rekabete göre farklılaşma mutlak başarı için olmazsa olmaz.

Pazarlama ekibimizin temel amacı Gensenta kalitesinde ürettiğimiz tedavilerimizin medikal faydasını kanıta dayalı olarak hekimlerimiz ile paylaşmak ve gerek hekimlerimizin gerekse hastalarımızın ihtiyaçlarına en iyi şekilde cevap veren projeleri geliştirmek.

Bu kapsamda pazarlama, medikal ve saha ekiplerimizin sürekli birlikte ve hep daha iyisini yapma gayretiyle çalıştıklarını söyleyebilirim.  İçinden geçtiğimiz pandemi döneminde uzaktan erişim ve dijital tüm dünya genelinde çok önemli bir noktaya gelmiş durumda. Yeni dönemde mevcutta yaptığımız pazarlama aktivitelerimizi dijital kanallar üzerinden sunmaya devam ederken, dijital dünyanın getirdiği yenilikler ve imkanlar ile hekimlerimiz ve hastalarımız için farklı projeler geliştirmeye odaklandık. Mevcutta yürüyen projelerimizde olduğu gibi yeni geliştirdiğimiz projelerimizde de saha ekiplerimiz ile tam bir iş birliği içerisinde ilerliyoruz. Geliştirdiğimiz her proje, kullanıma aldığımız her yeni alt yapı saha ekibimizin hekimlerimiz ile iletişimine güç katıyor ve Gensenta olarak bizi geleceğe bir adım daha hazırlıyor. 

W- Sizi sektörde güçlü kılan unsurlar nelerdir? 

S.Ö.- Bildiğiniz üzere 2020 yılı başı itibariyle Mustafa Nevzat olan ismimizi “Köklü Geçmişimizden Sağlığın Geleceğine” diyerek Gensenta olarak değiştirdik. Gerçekten 100 yıla yaklaşan tarihi ve tecrübesi ile Gensenta, ilaç sektöründe birçok ilk’e imza atmış, ürünleri ve kalitesi ile ilaç sektörünün en itibarlı firmalarından bir tanesi. Türkiye’de gerek hammadde gerekse bitmiş ürün fabrikalarımızda gerçekleştirdiğimiz üretimimiz ile ülke ekonomimize destek vermeye ve sürekli yatırım yapmaya devam ediyoruz.

Biyoteknoloji ürünleri üretme kapasitesine sahip fabrikamız ile hem Türkiye’de hem de dış pazarlarda varlığımız, bizler için gurur kaynağı. Ürünlerimizin hekimlerimiz ve hastalarımız ile buluşmasını sağlayan deneyimli ve dinamik bir ekibe sahibiz. Ekibimizin bence en önemli özelliği, en zorlu şartlarda bile firma kültürümüzü yaşatmaları ve takım oyunu ile bu zorlukların üstesinde gelmeyi bilmesi. Pandemi döneminde bu özelliğimizin çok ön plana çıktığını düşünüyorum. Geliştirdiğimiz ve yeni getireceğimiz tedavilerimiz ile sunduğumuz ürün portföyünü genişletmek ve çok daha fazla hastaya ulaşmak hedefi ile çalışmalarımıza tüm hızıyla devam ediyoruz. 

W- Covid-19 çalışmalarınızı nasıl etkiledi?

S.Ö.- Covid-19 sebebiyle uzaktan çalışma ortamında işlerin sağlıklı yürümesi için iletişim frekansını artırmamız gerekliydi. Sağlık profesyonellerine yönelik gerçekleştirdiğimiz programlarla yüz yüze ve online görüşmelerle iletişim kurarak 4747 sağlık profesyoneline ulaştık.

Pandemi sonrası yeni normal adı verilen dönemde paydaşlarımız ile en ideal yollar üzerinden iş birliğimizi yönetmek ön planda olacak. Bu doğrultuda yeni iş modelimizde dijitalleşmeye ağırlık vereceğiz.

W- Selim Bey bu güzel paylaşım için teşekkür eder başarılar dileriz.