Ana Sayfa Tıp&Sağlık Nefes yolu ile de!!!

Nefes yolu ile de!!!

ABD Hastalıkları Önleme ve Kontrol Merkezleri (CDC) Corona virüsünün en yaygın bulaşma biçimlerinden birine nefes alıp-vermeyi de ekleyerek Corona virüsü kılavuzunu güncelledi.

Symptoms of Coronavirus

Johns Hopkins Üniversitesi’nin verilerine göre ABD’de Corona virüsü enfeksiyonu vaka sayısı 6 milyon 800 bini geçti.

CDC’nin internet sitesinde yayınlanan güncellemede, enfekte kişilerin öksürmesi, hapşırması, şarkı söylemesi, konuşması ya da nefes almasıyla Corona virüsü barındıran parçacıkların havaya yayıldığı, başkalarının bu parçacıkları solumasının Corona enfeksiyonuna yol açabileceğine ilişkin kanıtların çoğaldığı yazılı.

CDC, “Bu parçacıklar solunum yoluyla; burun, ağız, solunum yolu ve akciğerlerle bulaşır ve enfeksiyona neden olur. Virüsün yayıldığı esas yolun bu olduğu düşünülüyor” ifadelerine yer verildi.

Parçacıklar, kişinin şarkı söylemesi ya da fiziksel egzersiz yapması durumunda yaklaşık 2 metreden daha ileri gidebilir.

CDC, Corona virüsünden korunmayla ilgili kılavuzdaki bilgileri de yeniledi. Daha önceki kılavuz; 2 metrelik sosyal mesafeyi korumayı, el yıkamayı, yüzeyleri dezenfekte etmeyi ve maske takmayı öneriyordu.

CDC şimdiyse hasta kişilerin evde kalmasını, kendilerini başkalarından tecrit etmesini ve ”iç mekanlarda havadaki mikropları azaltmak için havalandırma filtresi kullanılmasını tavsiye ediyor.