Ana Sayfa Biyoteknoloji Faz III’de en geniş çalışma başladı

Faz III’de en geniş çalışma başladı

Johnson & Johnson, tek dozluk Koronavirüsü aşısı denemelerinde 60 bin gönüllünün katılımıyla son aşamaya girildiğini açıkladı. Johnson & Johnson’ın aşısının, iki doz gerektiren rakip aşılara kıyasla milyonlarca doz aşının dağıtımı açısından daha elverişli olabileceği tahmin edilliyor.

VOA: Johnson & Johnson’ın bilimsel çalışmalar sorumlusu Dr. Paul Stoffels, ABD Ulusal Sağlık Enstitüleri ve Trump Yönetimi yetkilileriyle ortak düzenlenen basın toplantısında, üçüncü aşama deneylerin sonuçlarını 2020 yılı sonu ya da 2021 yılı başında almayı beklediklerini söyledi.

Pharma giant J&J just launched a pivotal 60,000-person coronavirus vaccine trial, and we could learn if the shot works by the end of 2020

Sputniknews: J&J’in aşı adayının bazı rakiplerine kıyasla sıfır derecenin altında saklanmasının gerekmemesi ve iki yerine tek dozunun yeterli olabilmesi gibi avantajları var.

Böylece ABD Başkanı Donald Trump’ın yıl sonuna kadar aşı bulunması ve ülke çapında ücretsiz olarak en hızlı şekilde dağıtılması için başlattığı ‘ışıktan daha hızlı’ anlamında ‘Warp Speed Operasyonu’na dahil olan ilaç şirketlerinden dördüncüsü de insan deneylerinde son aşamaya geçmiş oldu.

Diğer üçü Moderna, Pfizer ve AstraZeneca. Ancak Gıda ve İlaç İdaresi (FDA), AstraZeneca’nın Britanya’daki deneklerinde nörolojik rahatsızlık baş göstermesi nedeniyle ABD’deki deneylerini askıya almış vaziyette.

Ulusal Alerji ve Bulaşıcı Hastalıklar Enstitüsü’ne göre J&J’in aşı adayının son klinik deney aşamasına ABD ve diğer ülkelerdeki 205 lokasyonda 60 bin gönüllü katılacak.