Ana Sayfa Yapay Zeka & Teknoloji Dünya’nın İlk Biyonik Gözü Nakledilmeye Yakın

Dünya’nın İlk Biyonik Gözü Nakledilmeye Yakın

Avustralya, Melbourne Monash Üniversitesi’nden  bilim insanları körlüğün tedavisi için, beyin implantıyla birlikte çalışan bir biyonik  göz ürettiler. Araştırma ekibi biyonik gözü dünyada ilk kez bir insana nakletmeye hazırlanıyor. Araştırmacılar bu biyonik gözü dünya çapında üretmek için fon arayışına girdiler.

Oğuz Sezgin/Gerçek Bilim

Tech Crunch’ın raporuna göre bu sistem mikro beyin implantlarıyla akıllı telefonların birleştirilmesinden oluşuyor. Gennaris biyonik görüş sistemi adı verilen projede, 10 yıldan uzun süredir çalışılıyor. Bu teknoloji sayesinde retinadan gelen sinyaller, hasar görmüş optik sinirler baypas yapılarak beyindeki görme merkezine aktarılıyor.

Sistemde özel tasarlanmış bir başlıkta kamera ve kablosuz bir verici bulunuyor.  İşlemci bir yığın veriyi analiz ederek, beyin implantına sinyalleri iletiyor.

“Tasarımımız 172 ışık noktasının(fosfen) kombinasyonundan sanal bir desen oluşturarak, iç ve dış ortamlarda bireyin navigasyonu için bilgi üretiyor. Böylece çevredeki insan ve nesnelerin varlığı kavranabiliyor,” diyor Monash Üniversitesi Bilgisayar Sistemleri Mühendisliği’nden Prof. Arthur Lowery.
Ayrıca araştırmacılar geliştirdikleri bu sistemle, tedavisi olmayan eklem felci gibi nörolojik durumları da tedavi etmeyi amaçlıyor.

“Eğer başarılı olursak , MVG(Monash Vision Group) ekibi yeni bir ticari atılım başlatarak tedavi edilemeyen körlük ve kuadripleji hastalarının kollarını hareket ettirmeye odaklanacak ve sağlık sektörünü dönüşüme uğratacak,” diyor Lewis Temmuz’da yapılan deneyde, 3 koyuna pnömatik yerleştiriciyle Gennaris dizisi (elektrotlar) transplante edildi. 2700 saatlik simülasyon sonunda hiçbir yan etki olmadığı gösterildi.

İlk insan denemelerinin ne zaman yapılacağı bilinmese de, bu denemenin ilk biyonik göz insan denemesi olacağı belirtiliyor.

Aslında proje, Elon Musk’ın Neuralink  projesiyle aynı amaca hizmet ediyor, beyni tedavi ederek körlük ve felci engellemek. Yıllardır yürütülen benzer projeler var, umarız yakın bir gelecekte körlük ve felç mazide kalır.

Kaynak : https://futurism.com/doctors-preparing-implant-the-worlds-first-human-bionic-eye?

www.gercekbilim.com/doktorlar-dunyanin-ilk-biyonik-gozunu-nakletmeye-hazirlaniyor/ .