Ana Sayfa Biyoteknoloji BNT162b1 test sonuçları olumlu

BNT162b1 test sonuçları olumlu

Koronavirüsü aşısı konusunda diğer adaylardan bir adım önde olan Pfizer ve BioNTech’in geliştirdiği BNT162b1 isimli aşının klinik testleriyle ilgili yeni sonuçlar kamuoyu ile paylaşıldı.

Sözcü: Nisan ve Mayıs ayında yaşları 18 ile 55 arasında değişen 60 sağlıklı gönüllü üzerinde denemelerin yapıldığını açıklayan yetkililer aşının corona virüsüne karşı vücutta bağışıklık sistemini kuvvetlendirdiğini duyurdu.

Yetkililer bu sonuçla birlikte aşının Covid-19’a karşı en kötü ihtimalle en azından biraz koruma sağlayacağını söyledi. İki dozluk aşının antikor ve virüsle savaşacak T hücresi ürettiğini duyuran yetkililer, “Antikorlar virüs ile doğrudan savaşıyor ve T hücreleri de virüsün ele geçirdiği hücreleri yok ediyor” dedi.

BNT162b1 ismi verilen aşının mRNA ismi verilen genetik maddeleri kas dokusuna gönderiyor. Burada vücut mRNA’yı kullanarak virüs proteini üretiyor ve bağışıklık sisteminde kullanıyor.

ŞİRKETİN KURUCULARI TÜRK

Almanya’nın Mainz kentindeki biyoteknoloji şirketi BioNTech’in kurucu ortağı olan Türk profesör Uğur Şahin, geçen ay Almanya’nın 93. zengini unvanını aldı. Kurduğu şirketi dört yıl önce 400 milyon Euro’ya satan Şahin ve eşi Özlem Türeci’nin, 2019 yılında 650 milyon Euro olan serveti, corona aşısını geliştirmeye başladıktan sonra 2.4 milyar Euro’ya yükseldi. Şirketin borsa değeri ise 15 milyar Euro oldu.