Ana Sayfa Biyoteknoloji Aşı üreticisi şirketler bu süreçte bilimsel standartlardan şaşmayacaklarının garantisini verdi

Aşı üreticisi şirketler bu süreçte bilimsel standartlardan şaşmayacaklarının garantisini verdi

Birbiriyle rekabet halindeki Pfizer, GlaxoSmithKline, AstraZeneca, Johnson & Johnson, Merck&Co, Moderna, Novavax, Sanofi ve BioNTech şirketleri, artan kaygılar üzerine aralarındaki ticari rekabete ara verip ortak bir açıklama yamayı seçtiler.

VOA: Ortak açıklamada şirketler, ilk Corona virüsü aşılarının onaylanması ve küresel standartlara uygunluğu için yapılacak başvurularda sürecin gerektirdiği tüm adımları atacakları ve bilimsellikten ayrılmayacakları vaadinde bulundu.

Açıklamaya imza atan firmalardan Pfizer’in Alman ortağı BioNTech’in yöneticilerinden Uğur Şahin, ‘‘Şunun bilinmesini istiyoruz, bu durumda bile güvenlikten ve etkinlikten ödün vermeyeceğiz’’ dedi. Şahin, ‘‘Baskının ve olası bir aşının bir an önce çıkması umudunun yanı sıra insanlarda aşıyı geliştirme sürecinde bazı adımların atlanabileceği konusunda belirsizlik hissi var’’ diye ekledi.

BioNTech ve Pfizer Ekim ayından umutlu

BioNTech ve Pfizer firmalarının üçüncü aşama deneylerinin önemli sonuçlarını en erken Ekim’de açıklaması bekleniyor. Bu durum ABD’de 3 Kasım’da yapılacak başkanlık seçimleri öncesinde bu iki firmayı siyasi tartışmaların ve baskının da merkezinde bırakması bekleniyor.