Ana Sayfa Biyoteknoloji AB’den Sanofi ve GSK ile 300 Milyon Dozluk Aşı Anlaşması

AB’den Sanofi ve GSK ile 300 Milyon Dozluk Aşı Anlaşması

Avrupa Birliği, Fransız Sanofi ve İngiliz GlaxoSmithKline (GSK) şirketleriyle ikilinin ortak ürettiği potansiyel Corona virüsü aşısını satın almak için anlaşma yaptıklarını bildirdi.

VOA: Anlaşma protein bazlı aşı üretimi için işbirliğine giden iki ilaç üreticisi firmanın gelecek yıl onay almayı umdukları Corona virüsü aşısından AB’ye 384 milyon dolarlık ön ödeme karşılığında 300 milyon doz satmalarını öngörüyor.

AB daha önce de İngiliz AstraZeneca firmasıyla 336 milyon euro’luk ön ödemenin karşılığında 400 milyon dozluk aşı anlaşması yapmıştı.

AB Komisyonu anlaşma kapsamındaki aşı dozlarının karşılığında aşı üreticilerinin üretim sürecindeki bazı maliyetlerini karşılama sözü verdi. Bu aşının dozları AB ülkeleri tarafından satın alınacak.

AB’nin bu son anlaşması Dünya Sağlık Örgütü’nün (WHO) üyelerine Corona virüsü aşısının adil ve etkin şekilde dağıtılmasını sağlamak amacıyla kurulan COVAX planına katılmaları için verilen takvimin son gününde geldi.

Şimdiye kadar 92 düşük gelirli ülke WHO’nun salgına karşı aşı, ilaç ve tanı araçlarının üretimine destek olmak için kurulan COVAX girişiminden yardım istedi.

80 kadar daha yüksek gelirli ülke girişime ilgi gösterdi ancak çoğu henüz girişime üye olmadı.

 

tamamı için kaynağa bknz