Ana Sayfa Hukuk&Etik “1 Ağustos’un pandemi başlangıcı sayılmasını kabul etmiyoruz!”

“1 Ağustos’un pandemi başlangıcı sayılmasını kabul etmiyoruz!”

Aile Hekimliği çalışanları pandemi sürecinde hastanelerin poliklinik yükünün azalması karşısında, asli görevi koruyucu hekimlik olmasına rağmen, artan poliklinik hizmeti ve beraberinde gelen yoğun bürokratikangaryalar ile uğraşmak zorunda kalmıştır. AHEF olarak aile hekimlerininözverili çalışmasını Bakanlığımıza defalarca yazdığımız yazılarla, farklı iletişim kanalları ve basın yoluyla, onlarca haber aracılığıyla 4 ay boyunca anlatmaya çalıştık. Kamuoyunu gündem üzerine bilgilendirdik. Ancak dün gece yarısı yapılan “ek ödeme ve izin kullanımı” odaklı açıklamada halen haklarımızın gözetilmediğini görmek, emek ve çabalarımızın görmezden gelinmesi bizi sonderece üzmüştür.

“Hastalanma” hakkımız dahi bulunmadığı gibi adeta bu konuda cezalandırılıp, ücretlerimiz kesilmiş ve çalışma şevkimiz kırılmıştır. Busüreçte diğer kamu kurumları ek ödemeleri hiçbir şarta bağlanmadıkları halde ne hazindir ki- sürecin en önündeki neferleri arasında yer alan aile hekimliği çalışanları ek ödeme için şarta bağlandı. Bunu son derece “adaletsiz” olarak nitelendirdiğimiz ibilmenizi istiyoruz.

İzin vekâlet şartı, negatif performans şartı, cari sınıflamaşartına bir de pandemi şartı ile zirveye çıkan şartlarınız ile meslek onurumuzu hiçe sayıp, gururumuzu kırıp, güvensizliğimizi bir kez daha pekiştirdiniz. Bizegüvenin diyemezsiniz! Pandemi ödemesini biz talep etmedik Sayın Bakanımızs özünü verdi. Pandemi Mart ayında başladı. 1 Ağustos’un pandemi başlangıcı sayılmasını kabul etmiyoruz.

Aylık şartlı 3 bin TL alacağımızı yayınlayan medya kuruluşlarına malzeme verilmesine vesile olan, sahanın sorunlarını görmezden gelen, kronik hastalarımıza idari izinemri vermeyip Covid 19 olan meslek çalışanlarının maaşlarını kesen, binlerce aile hekimliği çalışanının sesini duymayanlar ne yazık ki 5 Eylül gece yarısı sesini duyurdu. Sanki hakkımız olmayanı biz talep ediyormuş çasına kamuoyunda yanlış algıya neden olan açıklama “sağlıkta şiddet” olaylarını tetikler niteliktedir. Toplum ile sağlık çalışanını karşı karşıya getirmek şiddetin en büyük kaynağı olacaktır. Buna bir dur demelisiniz.

Orantısız ödemeye layık bulduğunuz Aile Hekimleri ve aile sağlığı çalışanlarına yapılan bu adaletsiz ödemeyi reddediyor, meslek onurumuza sadakayla muamele edemeyeceğinizi deklare ediyoruz. Kabul etmiyoruz!

Sizin de bildiğiniz gibi defalarca Aile Hekimliğini ve sahadaki çabalarımızı, çaresizliklerimizi size anlattık. Ancak hala ailehekimliği uygulama ve etiğini anlamamış olmanız, pandemi sürecindek içabalarımızı görmemiş olmanız nedense son açıklamalarınızla bizi hiç şaşırtmadı.

Aile Hekimleri Dernekleri Federasyonu olarak son 6 ayda tüm polikinlikler kapılarını kapatıp ülkenin sağlık sistemi üzerimize yüklenirken,aşılarımızı, gebelerimizi hiç aksatmadan takip ederken, üvey evlat muamelesi görerek canla başla çalıştığımız Mart-Nisan-Mayıs-Haziran-Temmuz aylarının birkalemde yok sayılmasını kabul edemeyiz.

Beş bin Aile Hekimi, aile sağlığı çalışanı bu salgınhastalığın pençesine düşmüş şehitler verilmeye devam ediliyorken, Covid 19 olduğu için maaşı kesilen hekimlerden bir özür bile dilenmezken, iş güvenliği sağlığ ıhiçbir şekilde sağlanmazken, memleketin tüm kanallarından koro halinde ‘’ailehekimine bu parayı verdik!’’ haberleri; ettiğimiz yemini, meslek onurumuzu,güvenimizi zedelemektedir!

6 aydır binbir sorunla boğuşan biz aile hekimlerini görmezden gelen iradeniz şartlı, emeği yok sayan bir yaklaşımla bir kez daha bizi görmediğini duymadığını ispat etmiştir.Hekimler yüzyıllardır olduğu gibi mesleğimizin gereğini icraya devam ederken bu onur kırıcı yaklaşımı kabul etmedik, etmeyeceğiz.

AHEF

Tüm sağlık çalışanları arasında Adil ve objektif olunması….