Ana Sayfa Tıp&Sağlık VKİ arttıkça alzheimer riski de artmakta

VKİ arttıkça alzheimer riski de artmakta

Yüksek VKİ, Alzheimer hastalığı ve akıl hastalığı riskinin artmasıyla olan ilişkisi azalmış beyin kan akışıyla bağlantılıdır.

Düşük serebral kan akışı, bir kişinin Alzheimer hastalığı geliştireceğinin 1 numaralı beyin görüntülemede ki öngörücüsüdür. Aynı zamanda depresyon, DEHB, bipolar bozukluk, şizofreni, travmatik beyin hasarı, bağımlılık, intihar ve diğer durumlarla da ilişkilidir. Araştırmanın baş yazarı ve Amen Clinics’in kurucusu olan Dr.Daniel G. dir.

Journal of Alzheimer’s Disease’ın baş editörü George Perry araştırmaya ilişkin yaptığı yorumda, “Dr Amen ve yardımcıları, bu araştırma ile obezitenin kan akışını yavaşlatarak beynin küçüldüğünü ve dolayısıyla Alzheimer’i tetiklediğine dair inkar edilemez kanıtlar sundu” diye konuştu

Journal of Alzheimer’s Disease’de yer alan araştırmada, 18 ila 94 yaşında 17 bin 721 kişinin bilgisayarlı tomografi çeşidi olan SPECT görüntüleri incelendi.

Body Weight Has Surprising, Alarming Impact on Brain Function

SPECT yöntemiyle kan dolaşımını takip edebilen uzmanlar, vücut ağırlıklarına göre zayıf, normal, normalin üstü, obez ve morbid obez olarak 5 gruba ayrılan deneklerden elde edilen sonuçları karşılaştırdı. Araştırmada vücut ağırlığı arttıkça beyindeki kan dolaşımının yavaşladığı görüldü. Kan dolaşımının azalması nedeniyle beynin küçüldüğü tespit edildi.