Ana Sayfa GETAT Tuz Gölü Havzası’nda 72 endemik bitki

Tuz Gölü Havzası’nda 72 endemik bitki

Aksaray Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Biyoloji Bölümü Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Seher Karaman Erkul ile Doç. Dr. Mehtap Tekşen, Tuz Gölü’nün güney sınırlarında arazide endemik bitkileri inceledi. Doç. Dr. Seher Karaman Erkul, ”Tuz Gölü Havzası´nda bugüne kadar yapılan bilimsel araştırmalar neticesinde dünyada eşi olmayan 72 farklı endemik bitki türü tespit ettik” dedi.

Doç. Dr. Seher Karaman Erkul, “Bilim insanları olarak biz bu izinleri alarak arazi çalışmaları yapıyoruz. Tabi burada kötü niyetli, özellikle yurt dışından gelen toplayıcılar bize has bitkileri toplayıp kendi ülkelerine götürmeye çalışabiliyorlar. Bunlar için konulmuş çok yüksek miktarda para cezaları mevcut. Bu noktada da özellikle doğada bitki toplaması ya da hayvan toplaması yapan kişilerin mutlaka ne amaçla geldiğinin sorulması ve bu kişilerin yine halkımız tarafından hem de araştırmacılar tarafından gerekli mercilere şikayet edilmesi gerekiyor. Bu bölgede Türkiye’ye has Tuz Gölü’ne has bitkilerimiz yaşamakta” dedi.

Astragalus yukselii (Leguminosae), a new species from Turkey

Doç. Dr. Seher Karaman Erkul, Konya’da yaptığı bir araştırma sırasında keşfettiği bitki türüne “Astragalus Yükselii Karaman” ismini verdi – Doç. Dr. Seher Karaman Erkul: – “Astragalus cinsine ait bir örnek topladık. Bunu teşhis ettiğimizde diğer bireylerden farklı olduğunu gördük. Bu bitkiyi bilimsel olarak yayına hazırladık. Bitkiye babamın ismini vererek, bilim dünyasına kazandırmış bulunmaktayım” – “Babam ismini bitkiye verdiğimde çok sevindi. Ona bitkinin bilimsel yayınını gösterdim. Uzun süre bakıştık, sevincini kelimelere dökemedi. O da ben de çok mutlu olduk”

Antimicrobial and antioxidant activities of two endemic plants from Aksaray in Turkey