Ana Sayfa Tıp&Sağlık Sputnik V’in Rusya’da dağıtımını devlet yapacak

Sputnik V’in Rusya’da dağıtımını devlet yapacak

Sputnik Türkiye’de yer alan habere göre listeye yeni aşının yanı sıra deksametazon, kanakinumab, olokizumab, baritsitinib, tofatsitinib ve levilimab olmak üzere 6 ilaç daha devlet dağıtımına dahil edildi.

Rusya‘dan ‘Sputnik V’ adlı koronavirüs aşısıyla ilgili yapılan açıklamada, “Kovid-19 aşısının, devlet tarafından dağıtılan ilaçlar listesine dahil edilmesi, aşının bölgelere arzını kontrol etmeye ve kıtlığı önlemeye yardımcı olacak” ifadesine yer verildi.

Listeye yeni aşının yanı sıra, deksametazon, kanakinumab, olokizumab, baritsitinib, tofatsitinib ve levilimab olmak üzere 6 ilaç daha dahil edildi.

Rusya Sağlık Bakanlığı geçtiğimiz günlerde dünyanın ilk koronavirüs aşısını tescil etmişti. ‘Sputnik V’ adı verilen aşı, Gamaley Ulusal Epidemiyoloji ve Mikrobiyoloji Araştırma Merkezi tarafından Rusya Doğrudan Yatırım Fonu ile işbirliğinde geliştirilmişti.

Russian biologists search for substances overriding COVID-19 genome defenses

Araştırmacı, “Amacımız, büyüyen zincire kolayca eklenen ve virüsün düzeltme aktivitesiyle kolayca ortadan kaldırılamayan bileşimleri bulmaktır. Başarılı olursak, anti-koronaviral ilaçların geliştirilmesi için yeni ufuklar ortaya çıkacaktır” dedi. .