Ana Sayfa İlaç RLF-100 ile umut vaat eden tedavi!

RLF-100 ile umut vaat eden tedavi!

Cenevre ve İsrail-ABD merkezli iki ilaç şirketinin pazar günü yaptığı açıklamada, solunum yetmezliği çeken kritik durumdaki Kovid-19 hastalarının RLF-100 ismi verilen üç günlük bir tedavinin ardından hızla iyileştiğini açıkladı. Söz konusu tedavinin ABD Gıda ve İlaç İdaresi’nden (FDA) hızlandırılmış inceleme izni aldığı belirtildi.

Akciğeri koruyan doğal bir peptitin sentetik bir formu olan, RLF-100 veya aviptadil diye bilinen tedavinin patenti Cenevre merkezli Relief Therapeutics Holdings AG’de bulunuyor. ABD-İsrail şirketi NeuroRx Inc de ilacı ABD’de geliştirmek için Relief’le ortaklık kurmuş durumda.

FDA, Kovid-19’un neden olduğu solunum sıkıntısının tedavisi için bu ilaca haziran ayında hızlandırılmış inceleme izni vermişti.

Klinik araştırmalarda “Faz ⅔” aşamasına geçen RLF-100’ün denemeleri 70 hastayla devam ediyor. Ancak deneylere katılamayacak kadar hasta kişilere acil durum kapsamında uygulanıyor.

DÖRT GÜNDE İYİLEŞTİRDİ
Amerikan medyasına yansıyan haberlerde ilacın Houston Methodist Hastanesi’nde görevli doktorlar tarafından kullanıldığı ve çok ağır hastaları çok kısa bir sürede iyileştirdiği belirtildi.

Yapılan açıklamada salgının, iki akciğer nakli olan fakat vücudu bunu reddeden 54 yaşındaki bir Covid-19 hastasının RLF-100 kullandıktan 4 gün sonra sağlığına kavuştuğu ve oksijen tüpünden kurtulduğu belirtildi. Buna benzer 15’ten fazla örnek olduğu açıklandı.