Ana Sayfa Ana Sayfa Putin Covid-19 aşısını onayladı

Putin Covid-19 aşısını onayladı

Moskova’daki Gamaleya Enstitüsü’nün geliştirdiği aşının üretimine onay çıktığı açıklanırken Putin, “Kızım da Covid-19 aşısı oldu” dedi.

Rusya Doğrudan Yatırım Fonu Başkanı Kirill Dimitriev, dünya üzerinde tescillenen ilk Covid-19 aşısı ile ilgili açıklamalarda bulundu.

Dmitriev, uluslararası pazarda “Sputnik V” adı verilecek aşının klinik testlerinin yakın bir zaman içerisinde Birleşik Arap Emirlikleri ve Filipinler’de başlayacağını söyledi. Dmitriev, “Aşının formülü ile ilgili bir siber saldırı olmadı. Bilgilerimizi paylaşmaya açığız. Aşının 3’üncü fazı çarşamba günü (yarın) başlayacak. Aşının Brezilya’da üretilmesini bekliyoruz. Latin Amerika’da aşının üretimi onayın alınmasıyla birlikte Kasım ayında başlayacak” dedi.

Putin says Russia has approved world’s first vaccine, after global cases top 20m

Russia to launch world’s first COVID-19 vaccine tomorrow, 12 August: All you need to know

Rusya’dan gelen son raporlar, adaylarından birinin klinik insan deneylerinin üç aşamasını da başarıyla tamamladığını iddia ediyor. Rusya’nın yakında aşıyı üretmeye başlayacağı ve ülke çapında büyük bir aşı kampanyası planladığı bildiriliyor.

Rusya’nın şu anda yarışta iki COVID-19 aşısı adayı var – biri, Vektor Eyalet Viroloji ve Biyoteknoloji Araştırma Merkezi tarafından geliştirilen bir aşı. İkincisi, Gamaleya Bilimsel Epidemiyoloji ve Mikrobiyoloji Araştırma Enstitüsü ve Rusya Savunma Bakanlığı tarafından üretilen bir aşıdır.

1 Ağustos itibariyle TASSGamaleya Bilimsel Araştırma Enstitüsü’nden aşı adayı olan Gam-COVID-Vac Lyo’nun insan denemelerinin artık tamamlandığını bildirdi.