Ana Sayfa Ana Sayfa Pandeminin kaynağı İtalya mı?

Pandeminin kaynağı İtalya mı?

ABD Hastalık Kontrol ve Korunma Merkezleri, dünya genelinde görülen ilk vakaları inceledi. Sonuçlarda, ülkelerde görülen ilk vakaların yüzde 27’sinin koronavirüsü İtalya’dan, yüzde 22’sinin Çin’den, yüzde 11’nin ise İran’dan ülkelerine getirdiği ortaya çıktı.

Italy travel linked to 1 in 4 first virus cases outside China: study

200’ün üzerinde ülkede ve bölgede görülen yeni tip corona virüs pandemi sinin başlangıcından bu yana 6 ayı aşkın bir süre geçti. Dünya genelinde vaka sayısı 20 milyona, ölü sayısı 700 bine yaklaşırken bilim dünyası virüsün kaynağını ve sıfırıncı hastayı (ilk vaka) araştırmaya devam ediyor.

CDC’den Fatimah Dawood, “Bulgularımız, önemli miktarda SARS-CoV-2 iletimi olan birkaç ülkeden yapılan seyahatin, COVID-19’un 11 Mart 2020’de bir salgın olarak karakterize edilmesinden önce dünya çapında ek salgınlar ortaya çıkardığını gösteriyor.”

araştırma kaynağı

İtalya’da yapılan antikor testlerinin sonuçları, ülkedeki 1,5 milyon insanın corona virüse yakalanmış olduğunu ortaya koyuyor. Bu sayı, açıklanan resmi sayının altı katına işaret ediyor.

ilgili haber;

DSÖ ilk araştırma sonuçlarını paylaştı: Salgının çıkış noktası Vuhan olmayabilir

DSÖ tarafından koronavirüsün zoonotik (hayvanlardan insanlara bulaşan) kaynağını belirlemek amacıyla, ilk vakaların tespit edildiği Vuhan kentine gönderilen öncül araştırma ekibi, ön bulgularını paylaştı.

Sonuçları açıklayan DSÖ Sağlık Acil Durumları Programı Yönetici Direktörü Michael J Ryan, Vuhan’da SARS gibi vakalara yönelik denetim sistemi bulunduğunu ve bu sistemden yeni bir salgına dair uyarı yapıldığını, ancak bunun kentin yeni koronavirüsün türler arası iletiminin gerçekleştiği yer olduğu anlamına gelmediğini belirtti.