Ana Sayfa Ana Sayfa Neuralink

Neuralink

Elon Musk, nöroteknoloji şirketi Neuralink tarafından geliştirilen mikroçip ile beyin kontrolü sağlayacak teknolojiyi tanıttı.

Sputniknews: ​Tesla ve SpaceX’in kurucusu Elon Musk, şirketi Neuralink’in yıllardır üzerinde çalıştığı beyin implantını tanıtarak bu teknolojinin hafıza kaybından depresyona ve görme engeline kadar çeşitli nörolojik sorunları ve omurga yaralanmalarını çözebileceğini söyledi.

Çip ayrıca beyne doğrudan müzik yayını yapmak ya da klavyeye dokunmadan düşünceyle yazı yazabilmeyi sağlama gibi amaçlarla kullanılabileceği daha önce açıklanmıştı.

Son dönemdeki araştırmalar, bir kişinin beynindeki nöronların okunabildiğini göstermiş olsa da, mevcut teknoloji sınırlı ve külfetliydi.

Musk’ın tanıttığı ‘Link‘ adlı çip ise bir madeni para büyüklüğünde ve kulağın arkasına yerleştirilen, insan saçının dörtte biri genişliğinde 4 elektrot iplikten ve onlara bağlı bir çipten oluşuyor.

Dr. Şahnoviç Nöroloji Merkezi’nden Dr. Pyotr Truhanov, insan beynine mikroçip yerleştirilmesinin risklerini değerlendirdi.

Pyotr Truhanovimplantların toplu olarak kullanılması durumunda komplikasyonların ortaya çıkabileceğini, ancak tedavi amaçlı kullanımının sakıncalı olmadığını belirtti.

Rusya’da yayın yapan Zvezda televizyonuna konuşan Truhanov, “İnsanlar panik yapmaya eğilimlidir, ancak bilim insanları toplumu ileriye taşır. Çok sayıda insanda histeri geliştirmek çok kolaydır” ifadelerini kullandı.

Truhanov ayrıca, mikroçip ile beyin kontrolü sağlayacak teknolojinin ‘olumlu’ olduğunu ve hastalıkların teşhis ve tedavisi için birçok imkan sağlayabileceğini vurguladı.

ABD’li girişimci Elon Musk, kurduğu nöroteknoloji şirketi Neuralink tarafından geliştirilen mikroçip ile beyin kontrolü sağlayacak teknolojiyi tanıtmıştı. Domuz deneylerinden pozitif sonuçlar alan Musk, insan beynine bu yıl çip takılması için gerekli izinleri alacağını umduğunu belirtmişti.