Ana Sayfa Ana Sayfa Maske kullanma yaşı

Maske kullanma yaşı

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ/WHO), altı ile 11 yaşları arasındaki çocuklar için virüsün bulaşmasının ne kadar yaygın olduğunu ve çocuğun yaşlılar gibi yüksek riskli bireylerle etkileşime girip girmediğini dikkate alarak tavsiyelerde bulundu.

Çocuklar için hazırlanan rehberde ayrıca, çocukların maskeleri güvenli bir şekilde kullanmasına, takmasına ve çıkarmasına yardımcı olmak için yetişkin gözetimi ihtiyacını da vurgulandı.

Q&A: Children and masks related to COVID-19

DSÖ yetişkinlere şu tavsiyede bulunuyor:

“Yaygın bulaşma olan bölgelerde, 60 yaşın altındaki ve genel olarak sağlığı iyi olan tüm yetişkinler, diğerlerinden en az bir metre mesafeyi garanti edemediklerinde maske takmalıdır.

DSÖ tavsiyesi;

“- 12 yaş ve üzeri çocuklar, özellikle bulundukları bölgede yaygın bulaşma söz konusu ise ve en az bir metrelik mesafe kuralı garanti edilemiyorsa yetişkinler gibi maske takmalı

– 6-11 yaş arası çocuklarda, bulaşmanın ne kadar yaygın olduğu ve çocuğun yaşlılar gibi yüksek riskli kişilerle ne kadar temasta olduğu dikkate alınarak karar verilmeli.

– Çocukların maskeleri güvenle takıp ve çıkarmaları yetişkinlerin gözetiminde olmalı. 5 yaş altı çocuklar normal koşullarda maske takmamalı.”

Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Enfeksiyon Hastalıkları Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Mehmet Ceyhan’dan DSÖ’nün açıklamalarını değerlendirdi. 

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), 12 yaş ve üzerindeki çocukların maske takmasını, 6 ile 11 yaş arasındakilerin ise bulundukları yerlere ve taşıdıkları riske göre maske takması gerektiğini belirtti. DSÖ, 5 yaşından küçük çocukların ise genel olarak maske kullanmasına gerek olmadığını kaydetti.

Prof. Dr. Mehmet Ceyhan’dan DSÖ’nün açıklamasına bir cevap geldi. Prof. Dr. Ceyhan, DSÖ’nün yaptığı açıklamanın hiçbir bilimsel temeli olmadığını söyledi. Prof. Dr. Ceyhan, 2 yaşın altındakilere maske önermediklerini, 2 yaşın üstündeki çocukların ise takabiliyorlarsa maske kullanmalarında yarar olduğunu kaydetti.

“KARMAŞIK HALE GETİRMEMEK LAZIM”

Prof. Dr. Ceyhan, “5 yaşın altı, 12 yaş gibi böyle bilimsel bir veri yok. Böyle önerileri de çok karmaşık hale getirmemek lazım.” diyerek şunları ekledi:
“Maskenin herkesin takması durumunda yararı olduğunu ve büyük silah olduğunu biliyoruz. Bazen yaş ile ilgili bazen de kişinin kendi özellikleri ile ilgili maske takılamıyor. 2 yaşın altındaki çocuklara mümkün olduğu kadar maske taktırmamalı; ama onları da temaslardan uzak tutmak lazım”.