Ana Sayfa Ana Sayfa İ.Ü.Tıp Fakültesi yayın başarısı ve aşı çalışması

İ.Ü.Tıp Fakültesi yayın başarısı ve aşı çalışması

Covid izlem merkezimizin sonuçları makale haline getirildi ve en prestijli tıp dergisi olan New Englang journal of Medicine gönderildi. Covidle ilgili gastrointestinal bulgular ve endotel üzerine yaptığımız çalışmalar kabul edildi. İstanbul Tıp Fakültesi ve ark tebrik ediyorum.

BioNTech ile Pfizer’ın ortak geliştirdiği koronavirüs aşısı, dünya genelinde 30 bin kişi üzerinde denenecek. ‘Faz 3’ aşamasındaki insan denemelerine Türkiye’den de 100 gönüllü katılacak.

Hürriyet: İstanbul Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Tufan Tükek;
“Almanya’daki bu aşı çalışmalarını yürüten şirketin başında bizim de tanıdığımız, çok kıymetli Uğur (Şahin) Hocamız var. Bu aşının Faz 3 gönüllü insan denemelerinin bir ayağını da burada, İstanbul Tıp Fakültesi koordinasyonunda yapacağız. Bu çalışma için tabii yine gönüllüler toplanacak ve gönüllülük esasına göre Türkiye’den zannedersem 100 kişi dahil edilecek. Bu kişilere aşı burada uygulanacak, sonra veriler toplanacak ve nihayetinde tahmin ediyorum kasım ayı gibi bu verilerden sonuçlar alınacak. Nihai üretime geçip geçmeyeceğine karar verecekler. İstanbul Tıp Fakültesi’nde bu aşı çalışmasını yürüten bir grup olacak. Gönüllülere çalışma protokolüne göre aşı yapıldıktan sonra, ki bu protokoller dünyanın her yerinde aynıdır, belli periyotlarla bu kişiler görülecek ve belli zamanlarda kan almak suretiyle antikor düzeylerine bakılacak ve alt çalışmaları yapılacak. Bunlar tabii tek merkezde, muhtemelen Almanya’nın göstermiş olduğu bir laboratuvarda sonuçları değerlendirilerek bize bildirilecek.”