Ana Sayfa Tıp&Sağlık Evrensel aşı platformu Covax

Evrensel aşı platformu Covax

Birleşmiş Milletler bünyesinde çalışmalarını sürdüren Dünya Sağlık Örgütü’nün Genel Direktörü Tedros Adhanom Ghebreyesus, geçen hafta gündeme gelen evrensel aşı platformu Covax’a 172 ülkenin dahil olduğunu duyurdu. DSÖ geçen hafta aralarında Türkiye’nin de olduğu üye ülkelere davet ve çağrı mektubu göndermişti.

Sözcü: Dünya Sağlık Örgütü Genel Direktörü Tedros Adhanom Ghebreyesus bir basın toplantısı düzenledi.

Basın toplantısında açıklamalarda bulunan Ghebreyesus, geçen hafta DSÖ’ye üye ülkelere gönderilen corona virüsüyle mücadelede ortak platform olan COVAX’a 172 ülkenin dahil olduğunu duyurdu. Ghebreyesus, bu platforma dahil olmayı kabul eden ülkeler olduğunu belirtirken, bütçenin oluşturulması için de harekete geçilmesini istedi.

31 AĞUSTOS’A KADAR DEVAM EDECEK
Ghebreyesus, “Sınırlı sayıda Covid-19 aşısı stoğuna erişince, aşının dünya çapındaki risk altında olanlara öncelikli olarak gönderilmesi önemli” dedi.

DSÖ’nün üst düzey isimlerinden Bruce Aylward da, “Ülkeler Covid-19 aşısı oluşturmak için birlikte koordineli bir şekilde çalışmalı. Birlikte iş birliği içerisinde çalışırsak bütün ülkelere olabilecek en kısa sürede aşılar ulaştırılabilir. Ülkelerin COVAX’a katılmaları için başvuru yapmaları gereken süre 31 Ağustos ve 18 Eylül’de bunu teyit etmeleri gerekiyor. 9 Ekim’de de başvuru ücretlerini ödemeliler” dedi.