Ana Sayfa Hukuk&Etik Covid-19 olan Aile Hekimlerinden maaş kesintisi yapılamaz

Covid-19 olan Aile Hekimlerinden maaş kesintisi yapılamaz

Pandemi sürecinde en ön safhada çalışan aile hekimleri poliklinik hizmetlerine devam ederken aşıları, çocuk, gebe izlemlerini aksatmayarak görevlerine devam etti. Öyle ki hastanelerde kapanan tüm polikliniklerin yükü aile hekimlerine kaldı. Bu süreçte tüm ülkede tam anlamıyla sağlık hizmetini veren hatta bunun üzerine artan iş yükünü sırtlayarak hizmet vermeye devam eden Aile hekimleri oldu. .Aile hekimleri bu kadar yoğun dönemde özverili çalışırken tabiki Covid-19 hastalığına yakalanan ve maalesef şehit olan aile hekimleri oldu.

Ülke genelinde 5 bine yakın aile sağlığı çalışanı hastalık nedeniyle izolasyona alındı, tedavi görenler oldu. Bir taraftan bu kadar öz verili çalışan aile hekimlerine hiç bir ek ödenek yapılmazken bir de aile hekimlerinin hastalıkla mücadele edenlerinin bir kısmının maaşları kesildi .

AHEF 2.Başkanı Dr.H. Yusuf Eryazgan “VİCDAN” diyerek seslendi. Halk sağlığı kurumu yetkilerinin bu kadar yoğun çalışan aile hekimlerine, aile sağlığı çalışanlarına ceza vermek için uğraşırken, görevi dışında pandemi ile savaşa hic bir katkısı olmayan görevleri mevzuat içine koymaya çalışırken her türlü çalışmayı yaptıklarını ama iş Cumhurbaşkanlığı genelgesine uygun bir şekilde aile hekimliği çalışanlarının karantinada idari izinli sayılması, bunun bir meslek hastalığı sayılması, şehit olan sağlık çalışanlarına tazminat ödenmesine gelince “mevzuat uygun “değil dediklerini buna isyan etkilerini belirtti. Sayın Bakanın AHEF olarak vicdanına sesleniyoruz Halk Sağlığı kurumumuzun anlaşılmaz tavırları artık tüm ASM çalışanlarını bezdirdi. Sayın Cumhurbaşkanımızın genelgesi dikkate alınmalı, hic bir sağlık çalışanından sen Covid-19 oldun maaşın kesiliyor denilemez sonuna kadar bu konuyu takip edeceği ve sessiz kalmayacağız dedi.

COVID-19 MAAŞ KESİNTİSİ SONRASI TALEP DİLEKÇESİ

Doküman Listesi

Dosya Adı Boyut Oluşturma Tarihi Dosya Türü
1. COVID-19 MAAŞ KESİNTİSİ SONRASI TALEP DİLEKÇESİ 34,25 KB 14.08.2020 15:16:31 .docx