Ana Sayfa Biyoteknoloji Covid-19 da belli gruplar için acil kullanma yetkisi !

Covid-19 da belli gruplar için acil kullanma yetkisi !

Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi (FDA) Başkanı Dr. Stephen Hahn en kısa zamanda Corona aşısı çalışmalarını hızlandırmak istediklerini belirtti.

VOA: Financial Times gazetesine verdiği röportajda Hahn, riskinden fazla yararı olması halinde üçüncü safha denemelerinin sonuçlarını beklemeden bir aşıya onay verebileceklerini kaydetti. Aşıyı geliştiren ilaç şirketlerinin üçüncü aşama deneyleri öncesinde onay için başvurması halinde bunu değerlendireceklerini kaydeden Hahn, ”Uygun bulabiliriz ya da bulmayabiliriz. Kararı biz vereceğiz” dedi. FDA Başkanı kararın alınma nedeninin siyasi baskı olmayacağını vurguladı.

Hahn, aşının üçüncü aşama deneylerinden önce onaylanmasının bir yolunun da acil durum kullanma izni olduğunu kaydetti. Hahn, bunun aşının kapsamlı kullanımının onaylanmasıyla aynı olmadığını belirtti.

Dr. Stephen Hahn, binlerce kişinin yer alması öngörülen ve yıllarca sürebilen üçüncü safha denemelerinden önce aşıyı en hızlı kullanabilmenin yolunun sınırsız bir onaydan daha çok belli gruplar için acil kullanma yetkisi olacağını söyledi.

Başkan Donald Trump kanıt ileri sürmeden daha önce İlaç ve Gıda Dairesi’ndeki derin devletin aşı çalışmalarını 3 Kasım’daki seçimlere yetişmemesi için karışık hale getirdiğini iddia etmişti.

Hahn, “Bu, bilim, tıp, verilere göre alınacak karar. Siyasi karar olmayacak” ifadesini kullandı.