Ana Sayfa Biyoteknoloji Biyobenzerin kullanılması Finlandiya’da ilaç maliyetini üçte /iki oranında azaltmıştır.

Biyobenzerin kullanılması Finlandiya’da ilaç maliyetini üçte /iki oranında azaltmıştır.

biyobenzerin önemi
Biyobenzerlerin kullanıma girmesi bir çok ülkede önemli maliyet avantajı getirmektedir.

Biyobenzer infliksimab, Finlandiya’da ilaç maliyetlerini üçte iki oranında düşürüyor

Finlandiya’da inflamatuar bağırsak hastalığı (IBD) olan 54 kişide yapılan bir çalışma, biyobenzer infliksimaba geçişin sağlıkla ilişkili yaşam kalitesi veya hastalık aktivitesi üzerinde önemli bir etkisi olmadığını ve maliyetleri üçte iki oranında azalttığını göstermiştir [1].

Monoklonal antikor infliksimab, IBD dahil bir dizi enflamatuar hastalığı tedavi etmek için kullanılır. IBD, Crohn hastalığı ve Avrupa’da hastalık oranları artan oranda ülseratif koliti içerir 

 Avrupa’da satılan ilk infliksimab biyobenzer, Güney Koreli Celltrion firması tarafından üretilen Remsima’dır (CT-P13). 2013 yılında Avrupa’da onaylanmıştır. Şirket sonrasında Avrupa’da Remsima’nın subkutan bir versiyonunu piyasaya sürmüştür. 

Çalışma Finlandiya’da tek bir merkezde gerçekleştirildi ve originator infliksimabdan  biyobenzere geçen 54 IBD hastasında sağlıkla ilgili yaşam kalitesi ve hastalık aktivitesini ölçtü. Yaşam kalitesi ve hastalık aktivitesi, geçiş sırasında ve ayrıca geçişten 3 ve 12 ay sonra değerlendirildi.

Bir yıllık takip süresi boyunca, biyobenzer infliksimaba geçtikten sonra sağlıkla ilişkili yaşam kalitesinde veya hastalık aktivitesinde önemli bir değişiklik görülmedi. Crohn hastalığı olan hastalarda geçişten 3 ay sonra IBD anket skorlarında istatistiksel olarak anlamlı bir iyileşme olmasına rağmen, geçişten 12 ay sonra artık anlamlı bir fark yoktu.

Maliyetler açısından, biyobenzer infliksimab, orijinal ürünün maliyetinin yalnızca% 35’ini oluşturuyordu ve bu durum ilaç maliyetlerinde önemli bir tasarrufu sağlıyordu.

ahmetkemalkardan@winally.com

Kaynak : Gabionline.net