Ana Sayfa Ana Sayfa “Birçok özel hastane zorlanacak”

“Birçok özel hastane zorlanacak”

Corona salgınının başlaması sonrası özel hastanelere hasta başına verilen yoğun bakım katkı payı, ilk dalga söner sönmez kaldırıldı. Vakalar yeniden artarken Medicana Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Hüseyin Bozkurt’a göre birçok özel hastane zorlanacak.

Özlem ERMİŞ BEYHAN/Sözcü

Medicana Grup Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Hüseyin Bozkurt, “Salgın kontrol altına alınır alınmaz bu ödeme kaldırıldı. Şimdi vakalar tekrar artıyor. Özellikle Anadolu’daki hastanelerde ciddi artış var. Şimdi birçok özel hastane bir yandan corona hastalarına hizmet verirken bir yandan da ayakta kalmaya çalışıyor” dedi. Bozkurt, sıkıntı yaşayan özel hastaneler olduğunu bildiğini belirterek, şunları söyledi:

“Hastaneler ne sıkıntı yaşasa da kapatıp gidemiyor, açık kalmak zorundasınız. Elemanlarımızı ücretsiz izne gönderemiyoruz, tasarruf önlemleri alamıyoruz çünkü halkın sağlığı için varız. Sağlıkçı olarak bu işi canı gönülden yapıyoruz. Ancak maalesef sektörün fire vereceğini düşünüyorum.”

Özel sağlık sigortalarının tamamlayıcı sigorta sistemi ile de hastaneleri zorladığını belirten Bozkurt, “Gelecek yıl bu anlaşmaları ya yapmayacağız ya da gözden geçireceğiz çünkü bu rakamlarda sistemin dönme şansı yok” diye konuştu.

YABANCI YATIRIM YOK

Medicana, yüzde 100 yerli kalabilen az sayıda özel hastaneden biri. Bir dönem sağlık sektörü çok ciddi yabancı yatırım alıyordu. Bozkurt şu anda böyle bir ilgi olmadığını belirterek, “Kur farkı nedeniyle bir yıl önceki paraya satılsa o hastaneyi o paraya bugün yeniden kurma şansınız yok” dedi.

Medicana Sağlık Grubu, sağlık alanında  30. yılına yaklaşırken İzmir ve İstanbul’da iki yeni hastane kuruyor. Bu iki hastanede en az 2000 kişinin istihdam edileceğini belirten Dr. Bozkurt, Medicana Sağlık Grubu’nun 13’üncü hastanesi olan İzmir Hastanesi’nin, 40 bin metrekare kapalı alan ile Ege bölgesinin en büyük hastaneleri arasında yer aldığını söyledi.