Ana Sayfa Biyoteknoloji Avustralya, Oxford Üniversitesi&AstraZeneca aşı adayı ile ön anlaşma yaptı

Avustralya, Oxford Üniversitesi&AstraZeneca aşı adayı ile ön anlaşma yaptı

Avustralya Başbakanı Scott Morrison, Britanya’daki Oxford Üniversitesi ile ilaç devi AstraZeneca’nın birlikte geliştirdiği Kovid-19 aşısı adayından edinmek için anlaşmaya vardıklarını duyurdu. Morrison, Avustralya’nın potansiyel aşıyı üretip halka bedava dağıtacağını söyledi.

sputniknews: Avustralya’nın İsveç-Britanya merkezli AstraZeneca şirketi ile anlaşmaya vardığını açıklayan Başbakan Scott Morrison, böylelikle ilaç devinin Britanya’nın Oxford Üniversitesi ile birlikte geliştirdiği potansiyel aşıya erişim sağladıklarını duyurdu.

Avustralya Başbakanı, başarı vaat eden potansiyel aşının üretimine geçeceklerini ve tüm nüfusa bedava ulaşmasını sağlayacaklarını söyledi.

“Oxford aşısı dünya çapında geliştirilenler içinde en ileri düzeydeki ve en şifa vaat edeni. Bu anlaşmayla her Avustralyalının aşıya erken erişimini garanti altına aldık” diyen Morrison, şöyle devam etti:

“Eğer aşının başarılı olduğu kanıtlanırsa, biz kendimiz üreteceğiz, tedarik edeceğiz ve 25 milyon Avustralyalı için bedava hale getireceğiz.”

Faz III’e geçen AZD1222 kıtalararası insan uygulamalarına başladı

Küresel çapta geliştirilen ve insan üzerinde klinik deneylerin üçüncü aşamasında bulunan 5 aşıdan biri olan Oxford aşısıından araştırmacılar yıl sonunda sonuç almayı umuyor.