Ana Sayfa Ana Sayfa Aşı üreticileri, AB’den ileride doğabilecek tazminatlar ve hukuki sorumluluklardan muafiyet istedi!

Aşı üreticileri, AB’den ileride doğabilecek tazminatlar ve hukuki sorumluluklardan muafiyet istedi!

Avrupa İlaç Ajansı’nın hasta temsilinden sorumlu üyesi Yannis Natsis, “Böyle bir karar, insanların aşıya güvenini azaltır” dedi. Türkiye’nin onaylanacak aşılardan hangisini tercih edeceği merakla bekleniyor.

‘SÜRECİ KISALTMAK KAÇINILMAZ RİSKLER GETİRİYOR’

Sözcü: Avrupa Farmasötik Endüstrileri ve Dernekleri Federasyonu’na bağlı aşı üreticilerinin örgütlendiği Avrupa Aşıları’nın üye ülkelere gönderdiği mektupta, “Corona virüsü aşısının geliştirme ve yaygınlaştırma konusundaki hızı ve ölçeği, normalde kapsamlı klinik deneyler ve deneyim yoluyla elde edilebilecek yeteri kadar kanıt üretmeyi imkansız hale getiriyor. Bu durum kaçınılmaz riskleri beraberinde getirecek ” denildi. Bu şartlar altında tazminat ve hukuki sorumluluklardan muafiyet istendi.

ŞİMDİDEN AB VE ABD İLE ANLAŞMA YAPANLAR VAR

Avrupa Komisyonu’ndan konuyla ilgili yapılan açıklamada ise hasta güvenliği korunurken, olabildiğince hızlı hareket edileceği vurgulandı. Komisyon, muafiyet talebinin, AB sözleşmelerindeki ‘Ürün Sorumluluğu Direktifi’ kurallarına uymamanın kategorik olarak yanlış olduğu belirtildi. Ancak birliğe üye 27 ülkenin, aşı üreticilerinin aldığı yüksek riskleri telafi etmek için ‘belli yükümlülükleri’ tazmin konusunda hazırlık yaptığı kaydedildi.

tamamı için kaynağa bknz

Beklenen Covid 19 Aşısının Patent Koruması olacak mı?